DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Ten dokument (globálny pakt o migrácii, pozn.) sa formálne vlastne bude schvaľovať až vo valnom zhromaždení sa vezme na vedomie výstup marakešskej konferencie a náš vzťah k tomuto dokumentu, to či ho budeme uplatňovať 100 percentne alebo nula percentne, absolútne na to nemá vplyv, či v Marakeši budeme alebo nebudeme.

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko - 26.11.2018
Nepravda

Hneď v úvode Globálneho rámca o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii sa spomína, že: „My, hlavy štátov a vlád a vysokí predstavitelia, ktorí sa stretli v Maroku 10. a 11. decembra 2018, opätovne potvrdzujúc Newyorskú deklaráciu pre utečencov a migrantov a odhodlaní významne prispieť k posilneniu spolupráce v oblasti medzinárodnej migrácie vo všetkých jej rozmeroch, sme prijali tento globálny rámec pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu.“ Z tejto formulácie vyplýva, že zúčastnené štáty prijímajú tento dokument.  Výstupom marakešskej konferencie by teda malo byť prijatie tohto dokumentu. Žiadne relevantné zdroje nenasvedčujú tomu, že by po konferencii v Marakéši malo nasledovať ešte hlasovanie vo Valnom zhromaždení. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

K nejasnosti tejto problematiky sa vyjadril aj predseda vlády Peter Pellegrini na svojej tlačovej konferencií, a to: „ak by účasť akéhokoľvek zástupcu SR mala znamenať automaticky prihlásenie sa k Marrákešskému protokolu, tak sa nikto, vrátane ministra, na zasadnutí v Marrákeši za SR nezúčastní.“

Z tohto dôvodu požiadal predseda vlády ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby spolu so štátnym tajomníkom Lukášom Parizekom z SNS vypracovali analýzu k účasti či neúčasti Slovenska na konferencií v Marrákeši.

„Ak nám právna analýza ukáže, že je možno vhodné, aby sa niektorý z nižších predstaviteľov SR na tejto konferencii zúčastnil a jasne všetkým povedal, v čom SR nikdy s takýmto dohovorom súhlasiť nebude, a nebude nás to zaväzovať k tomu, že sa účasťou staneme akoby signatárom paktu, nevidím dôvod, prečo by tam niekto zo Slovenska alebo veľvyslanec z príslušnej ambasády nemohol ísť a naše výhrady tlmočiť,“ zdôvodnil predseda vlády.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2018
success
error