DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

No a práve v tomto globálnom rámci sa hneď 86-krát spomína to, že sa zaväzujeme a ak aj nemáme právne záväzný tento rámec, tak ho máme minimálne morálne záväzný, politicky záväzný ...

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko - 26.11.2018
Zavádzajúce

Globálny pakt OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a o utečencoch hneď v preambule upozorňuje na to, že ide o "právne nezáväzný rámec spolupráce" .  Cielom tohto je dokumentu je upevnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti migrácie. Tento dokument nehovorí nič o morálnej alebo politickej záväznosti. 


Čo sa týka zmienky slova záväzok alebo frázy zaväzujeme sa, síce sa v dokumente uvádzajú naozaj vyše 80-krát (podľa prepočtov Demagog.sk 82-krát v priamej súvislosti s dokumentom), mnohé z týchto slov sú však nadpisy alebo sumár už spomenutého. To znamená, že sa viackrát viažu na to isté opatrenie. Samotný dokument obsahuje 23 cieľov, ku ktorým sú následne priradené opatrenia, ako dané ciele dosiahnuť. Každý cieľ obsahuje jeden záväzok, ktorý sa delí na niekoľko opatrení. Odvolávať sa však na počet slov je však zavádzajúce. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci.

V závere preambuly tohto dokumentu sa píše (.pdf, str. 2): „Tento globálny rámec predstavuje právne nezáväzný rámec spolupráce, ktorý vychádza zo záväzkov dohodnutých členskými štátmi v Newyorskej deklarácii pre utečencov a migrantov. Upevňuje medzinárodnú spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými stranami v oblasti migrácie, pričom uznáva, že žiaden štát nedokáže vyriešiť migráciu sám a potvrdzuje suverenitu štátov a ich záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva."  

V rozhovore pre Denník N Zuzana Števulová (šéfka Ligy za ľudské práva) uviedla: „Je to dokument, na ktorom pracoval takmer celý svet na pôde OSN skoro dva roky. Výsledkom je spoločný text, ktorý nastavuje rámec spolupráce všetkých krajín sveta v oblasti migrácie tak, aby bola na prospech všetkým – štátom (z ktorých ľudia migrujú, cez ktoré prechádzajú a ktoré sú ich cieľovými krajinami), obyvateľom v týchto štátoch a nakoniec aj samotným migrantom a migrantkám." 

Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2018
success
error