DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Nepodporuje migráciu, ani k nej nenabáda. Nestiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou, pretože túto kompetenciu necháva jednotlivým členským štátom. Nevytvára migrantom nové práva a neznamená ďalšiu vlnu utečencov a migrantov do Európy.

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko - 26.11.2018
Pravda

Globálny pakt o migrácii v žiadnom zo svojich cieľov nehovorí o podporovaní či zvyšovaní migrácie a v rámci zachovania národnej zvrchovanosti štáty môžu rozlišovať medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Výrok Miroslava Lajčáka hodnotíme ako pravdivý. 


Základným cieľom tohto dokumentu je dosiahnutie posilnenia spolupráce v medzináronom priestore a bezpečná, riadená a legálna migrácia. Tieto ciele nesie pakt už vo svojom oficiálnom názve: Globálny pakt OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a o utečencoch. 

V závere preambuly tohto dokumentu sa píše (.pdf, s.2): „Tento globálny rámec predstavuje právne nezáväzný rámec spolupráce, ktorý vychádza zo záväzkov dohodnutých členskými štátmi v Newyorskej deklarácii pre utečencov a migrantov. Upevňuje medzinárodnú spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými stranami v oblasti migrácie, pričom uznáva, že žiaden štát nedokáže vyriešiť migráciu sám a potvrdzuje suverenitu štátov a ich záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva."  

Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2018
success
error