DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Globálny rámec opätovne potvrdzuje zvrchované právo štátov určiť si svoju národnú migračnú politiku a ich výsadné právo riadiť migráciu v rámci svojej jurisdikcie a v súlade s medzinárodným právom.

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko - 26.11.2018
Pravda

V Globálnom rámci o migrácii je zdôraznené, že štát má právo určiť si svoju migračnú politiku, riadiť migráciu v rámci svojej jurisdikcie, rozoznávať medzi legálnym a nelegálnym štatútom migrácie. Výrok výrok Miroslava Lajčáka hodnotíme ako pravdivý. 


V dokumente sa v časti o národnej zvrchovanosti píše (.pdf, s. 4): "Globálny rámec opätovne potvrdzuje zvrchované právo štátov určiť si svoju národnú migračnú politiku a ich výsadné právo riadiť migráciu v rámci svojej jurisdikcie v súlade s medzinárodným právom. V rámci svojej zvrchovanej jurisdikcie môžu štáty rozlišovať medzi legálnym a nelegálnym štatútom migrácie vrátane toho, že si určujú svoje vlastné legislatívne a politické opatrenia na realizáciu globálneho rámca, berúc do úvahy rozdielne národné reálie, politiky, priority a požiadavky na vstup, pobyt a prácu, v súlade s medzinárodným právom."

Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2018
success
error