DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Lučanský

...nie som (ako prezident PZ SR, pozn.) orgán činný v trestnom konaní (...).

Prezident Policajného zboru na TA3 - 18.11.2018
Pravda

Prezident Policajného zboru nie je orgánom činným v trestnom konaní, tým sú podľa zákona iba prokurátor a policajt. Samotná funkcia prezidenta Policajného zboru nie je v žiadnom zákone priamo definovaná, rovnako ani jeho kompetencie. Zákon o Policajnom zbore však stanovuje, že prezident Policajného zboru je priamo zodpovedný ministrovi vnútra, ktorý ho aj vymenúva a odvoláva. Tým pádom je tento post politickou nomináciou, čo by eventuálne mohlo ovplyvniť objektivitu trestného konania. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Priebeh vyšetrovania približuje zákon č. 301/2005 Z.z. (Trestný poriadok). Podľa § 10 ods. 8 sú orgánmi činnými v trestnom konaní prokurátor a policajt. Policajtom sa pritom rozumie: vyšetrovateľ Policajného zboru; vyšetrovateľ finančnej správy, ak ide o trestné činy spáchané v súvislosti s porušením colných predpisov alebo daňových predpisov v oblasti dane z pridanej hodnoty pri dovoze a spotrebných daní; poverený príslušník Policajného zboru; poverený príslušník vojenskej polície v konaní o trestných činoch príslušníkov ozbrojených síl; poverený príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže v konaní o trestných činoch príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže a v objektoch Zboru väzenskej a justičnej stráže aj jeho zamestnancov a o trestných činoch osôb vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo väzbe; poverený pracovník finančnej správy, ak ide o trestné činy spáchané v súvislosti s porušením colných predpisov alebo daňových predpisov v oblasti dane z pridanej hodnoty pri dovoze a spotrebných daní; veliteľ námornej lode v konaní o trestných činoch spáchaných na tejto lodi; (v rozsahu poverenia úkonov vyšetrovania) aj zástupca príslušného orgánu iného štátu, orgánu Európskej únie alebo orgánu vytvoreného spoločne členskými štátmi Európskej únie, ktorý je zaradený do spoločného vyšetrovacieho tímu vytvoreného na základe dohody.

§ 6 zákona č. 171/1993 Z.z. o Policajnom zbore približuje riadenie Policajného zboru. Ods. 2 určuje, že „služby Policajného zboru uvedené v § 4 ods. 1 a útvary Policajného zboru uvedené v § 4 ods. 1 a 2 riadi prezident Policajného zboru, ak minister neurčí inak.“ Následne ods. 3 vymedzuje, že „prezident Policajného zboru je zodpovedný za výkon svojej funkcie ministrovi. Prezidenta Policajného zboru vymenúva a odvoláva minister.“ Rovnako podľa § 33 zákona č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície „prezidenta Policajného zboru, viceprezidenta Policajného zboru a najvyššieho nadriadeného, ktorý riadi inšpekčnú službu Policajného zboru, vymenúva do funkcie minister vnútra Slovenskej republiky.“

Pripravovaná novela zákona o Policajnom zbore obsahuje kľúčové zmeny vo vymenúvaní do funkcie prezidenta Policajného zboru. Po novom Príslušníka Policajného zboru do funkcie prezidenta Policajného zboru vymenúva minister vnútra Slovenskej republiky na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie.“ Komisia pre výberové konanie by mala mať sedem členov – dvoch členov komisie menuje minister vnútra a po jednom členovi komisie menuje generálny prokurátor, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.11.2018
success
error