DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivo Nesrovnal

Nestraníci

...mesto intenzívne investuje do mestskej polície. Policajti majú nové autá, nové kamery, dokonca na uniforme majú kamery, ktoré snímajú záznamy.

Bratislava: komunálne voľby - 05.11.2018
Zavádzajúce

V posledných rokoch dostala mestská polícia na území hlavného mesta SR Bratislavy niekoľko nových vozidiel. Ako je to uvedené aj na stránke polície: "Naposledy bol hromadne vozový park obnovený v roku 2009 a to nákupom 11 vozidiel KIA, pričom až do roku 2016 vozidlá mestskej polície obnovované neboli." V novembri 2016 dostala mestská polícia päť vozidiel vybavených po vzore štátnej polície aj signalizačným zariadením. Ďalšie štyri nové vozidlá so svetelnou a zvukovou signalizáciou odovzdal primátor mesta Nesrovnal mestskej polícii 14. decembra 2017. Koncom októbra 2018 dal primátor Nesrovnal polícii do užívania ďalšie štyri vozidlá na hybridný pohon. Mestskí policajti dostali takisto aj nové letné a zimné uniformy. Podľa záverečného účtu Bratislavy pre rok 2017 v meste pribudlo 10 kamier a 6 kamier prešlo rekonštrukciou (.pdf, s. 64). Na implementáciu a podporu kamerového systému sa minulo v roku 2017 celkovo 136 tisíc eur. V septembri 2018 dostala bratislavská mestská polícia na tri mesiace špeciálne kamery, ktoré jej príslušníci majú pripnuté na uniformách alebo umiestnené na okuliaroch. Kamery bezplatne zapožičala súkromná firma. Testovacia doba by podľa informácií mala uplynúť v decembri 2018. Mesto Bratislava sa až potom rozhodne, či ich zakúpi. Hoci je časť o novom vozovom parku a bezpečnostných kamerách pravdivá, odevné kamery zatiaľ nie sú investíciou mesta. Preto výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame výšku kapitálových (investičných) výdavkov mesta Bratislava na verejný poriadok a bezpečnosť pre roky 2014-2017.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.11.2018
success
error