DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Blanár

SMER-SD

Veď si spomeňme, keď bolo po voľbách v roku 2016, čo robila opozícia, ako organizovala protesty, pán Galko si určite na to pamätá, a nebola ochotná rešpektovať výsledky volieb.

Blanár a Galko v O 5 minút 12 - 08.10.2018
Nepravda

Výrok sa vzťahuje na situáciu po voľbách v marci 2016, kedy vznikla koalícia pozostávajúca zo strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #SIEŤ. Opozičné strany, predovšetkým hnutie OĽaNO-NOVA, účasť posledných dvoch uvedených strán v koalícii kritizovali a Igor Matovič hovoril o zrade na voličoch. Opozičné strany sa teda o koalícii vyjadrovali negatívne, ale nemožno tvrdiť, že by nerešpektovali výsledky volieb. Na proteste Chceme vládu, nie zradu! v marci 2016 vystúpili aj poslanci Igor Matovič, Richard Sulík, Lucia Nicholsonová, Jozef Mihál, Peter Osuský, Veronika Remišová, Jozef Viskupič a Peter Pčolinský. Samotný protest však nebol organizovaný politickými stranami. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Podľa informácii z facebookovej stránky protestnej akcie Chceme vládu, nie zradu!, ktorá sa uskutočnila 18. marca 2016, za ňou stoja skupiny SOS Slovensko, Zbohom Fico a Občiansko-demokratická mládež. Okrem vyššie spomenutých politikov na nej s prejavmi vystúpilo viacero umelcov. Celková účasť sa odhadovala na viac ako tisíc ľudí.

Počas svojho prejavu Richard Sulík vyjadril kritiku na lídrov strán Most-Híd a Sieť. "Prežívame všetci obrovské sklamanie, bola jedinečná možnosť odstaviť Roberta Fica od moci a strany, ktoré to mohli urobiť, zlyhali. Všetci sa pýtame, čo sa stalo. Prečo strany, ktoré mohli urobiť Slovensko lepším, takto hanebne zlyhali. Je to obrovské morálne zlyhanie Bélu Bugára a Radoslava Procházku."

Igor Matovič hovoril o zrade na voličoch zo strany Bugára a Procházku. Neskôr mu v relácii RTVS O 5 minút 12 vyčítal vtedajší podpredseda Smeru Marek Maďarič, že sa spolupodieľa na majdanizácii slovenskej politiky.

Na svojom facebookovom profile Matovič 22. marca 2016 zverejnil príspevok, v ktorom tvrdil, že koalícia so stranami Most-Híd a Sieť bola už vopred dohodnutá: "Predstavte si, že ste Bugár či Procházka. V stredu a vo štvrtok ste boli u Sulíka na rokovaní, po ňom ste si urobili spoločné foto a tlačovku o tom, ako veľmi chcete s ním zostaviť vládu. Prišla sobota a pozeráte tlačovku po sneme SNS. Na nej Danko hovorí, že bude rokovať len s Ficom. Čo by ste spravili v tej chvíli, ak by ste naozaj chceli vládu so Sulíkom? Každý z nás by mu zhrozený zavolal, stretol sa s ním a spoločne by ste dohodli ďalší postup. Čo urobil Zradoslav Procházka a Béla Luhár? Sulíkovi ani len nezavolali. Neposlali ani len sms. NIČ, ABSOLÚTNE NIČ. Len rýchlo zvolali svoje predsedníctva, aby im navrhli vládu s Ficom. Správal by sa takto niekto, kto chce vládu bez Fica? Nie. Dnes o 14:30 svoj vopred nachystaný podvod na voličoch spečatia."

Dátum zverejnenia analýzy: 07.10.2018
success
error