DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Galko

Demokratická strana

Veď si pamätáme, ako to bolo na začiatku. Ako sa vtedy terajší predstavitelia vládnej strany Smer, na čele s predsedom Ficom, bránili napríklad medzinárodnému vyšetrovaniu.

Krajniak, Paška, Galko a Tomáš v relácii V politike - 01.10.2018
Zavádzajúce

Z vyjadrení Roberta Fica a Roberta Kaliňáka vyplýva, že medzinárodnému vyšetrovaniu sa nebránili. Iba podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) pre denník Nový čas povedal, že prípadu nepomôže, ak by sa kvôli zriadeniu medzinárodného tímu musela meniť legislatíva, ktorá nepovoľuje, aby slovenské trestné činy vyšetrovali zahraniční vyšetrovatelia. Keďže k vzniku medzinárodného tímu sa negatívne vyjadril iba Glváč, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

Robert Fico a Robert Kaliňák sa k prípadnej medzinárodnej spolupráci pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prvýkrát vyjadrili na tlačovej besede dňa 27. februára 2018, čiže deň po zverejnení správy o vražde. Vláda vtedy ponúkla "miliónovú odmenu" za relevantné informácie, ktoré by mohli viesť ku odhaleniu, usvedčeniu a odsúdeniu vrahov.

Robert Kaliňák sa vyjadril, že, „sme nadviazali spoluprácu s našimi susedmi v Českej republike, v Taliansku, ale aj s našou európskou organizáciou Europol, osobitne pre prípady, pri ktorých sme ešte neboli konfrontovaní s takýmto spôsobom vykonania trestného činu..."

Podobne sa Kaliňák vyjadril aj na svojom FB profile 1. marca 2018 v statuse, kde uviedol: "Od pondelka som v kontakte s najdôležitejšími vyšetrovacím inštitúciami na svete, ktoré sme požiadali o pomoc. V pondelok sa do vyšetrovania zapojila česká a talianska polícia, v utorok nám potvrdili pomoc predstavitelia Europolu a rovnakú odpoveď sme dostali od americkej FBI a britského Scotland Yardu."

Robert Fico 4. marca 2018 počas špeciálneho vystúpenia v RTVS na margo medzinárodného vyšetrovacieho tímu povedal: "Z tohto dôvodu slovenská polícia spolupracuje s expertmi americkej FBI, britského Scotland Yardu, českými a talianskymi partnermi, ale aj s Europolom. Tu chceme jednoznačne deklarovať, že sme pripravení prijať každú relevantnú ponuku na spoluprácu."

Podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) pre denník Nový čas 3. marca 2018 povedal: "Som za kontrolu, to je fantastické, že nám budú pomáhať iné krajiny, ale meniť legislatívu, keď už sa čin stal, tak to prípadu nepomôže. Medzinárodnú spoluprácu a dohľad vítame, ale nemôže meniť legislatívu ku skutku, ktorý sa už stal."

Slovenská legislatíva zakazuje, aby trestné činy vyšetrovali zahraniční vyšetrovatelia. Výnimka platí iba v prípade zriadenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, pričom kompetencie zahraničných vyšetrovateľov musia byť presne stanovené vopred.

Návrh dohody o vytvorení medzinárodného vyšetrovacie tímu zaslal 16. marca 2018 generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár justičným orgánom Talianskej republiky prostredníctvom Eurojustu (orgán EÚ pre justičnú spoluprácu, pozn.). Čižnár toto rozhodnutie predtým prerokoval s ministerkou spravodlivosti SR  a podpredsedníčkou vlády SR Luciou Žitňanskou.

Dohodu o vytvorení medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorého úlohou je objasnenie a vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podpísal Čižnár na pôde Eurojustu v Haagu 18. apríla 2018, čiže necelé dva mesiace po vražde.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.09.2018
success
error