DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme mali teraz k dispozícii jednu správu Európskej komisie a myslím si, že by ju mal mať aj pán europoslanec, ktorá hovorí o takzvanej medzere DPH. A ukázalo sa, že v roku 2016 vďaka opatreniam, ktoré urobil pán Imrecze a jeho tím na Finančnej správe, sme poskočili o ďalších 3,16 percentuálneho bodu, čo bol piaty najrýchlejší skok v Európskej únii.

Fico a Sulík na TA3 - 24.09.2018
Pravda

Európska komisia vydala 11. septembra 2018 správu o medzerách DPH v jednotlivých členských štátoch. Robert Fico bol vo výroku trochu nepresný, pretože pokles medzery DPH v roku 2016 nebol o 3,16 percentuálnych bodov ale o 3,6 percentuálnych bodov. Slovensko tak zaznamenalo piatu najvyššiu pozitívnu zmenu v rámci EÚ. Zlepšenie výberu DPH sa skutočne pripisuje opatreniam, ktoré vznikali po nástupe Františka Imreczeho na post šéfa Finančnej správy, aj keď napríklad NKÚ upozorňuje, že vďaka nedostatočne nastavenej metodike nevieme spoľahlivo povedať, či naozaj išlo výlučne len o efekt týchto opatrení. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Slovenská republika v roku 2016 dosiahla pokles medzery DPH o 3,6 percentuálnych bodov (z 2243 miliónov eur na 1872 miliónov eur) oproti roku 2015 (.pdf, s. 19) a skutočne to bol piaty najväčší rozdiel v medzere DPH spomedzi členských krajín Európskej únie. Prezidentom Finančnej správy v roku 2016 bol František Imrecze.
 
V nasledujúcej tabuľke je zobrazených šesť členských štátov, ktoré dosiahli najväčší rozdiel medzery DPH v roku 2016 v porovnaní s rokom 2015.


Zavedené opatrenia popisuje Finančné riaditeľstvo SR nasledovne:
"Najväčší vplyv na efektívny boj proti daňovým podvodom malo aplikovanie desiatok opatrení z akčných plánov boja proti podvodom, ktoré sa začali realizovať v praxi od roku 2012 až do roku 2016. Medzi najvýznamnejšie patrí zriadenie daňovej kobry a zavedenie kontrolného výkazu DPH. (...) Kontrolný výkaz DPH začal fungovať v roku 2014. Odvtedy firmy poslali na finančnú správu viac ako 4,5 milióna kontrolných výkazov v ktorých bolo takmer 450 miliónov transakcií. Kým v roku 2014 bolo 20% z týchto transakcií rizikových, dnes je to už len 12%. Ďalšie opatrenia, ktoré prispeli v boji proti daňovým podvodom sú napríklad obmedzenie platieb v hotovosti, spustenie virtuálnej registračnej pokladnice, rušenie registrácií DPH či spustenie informačného systému kontrolných známok."

Účinnosť opatrení na lepší výber DPH konštatoval Inštitút finančnej politiky už v prvých rokoch po ich zavedení (napr. 2014). Zavedené opatrenia ocenil aj Najvyšší kontrolný úrad (2018), ktorý však upozorňuje, že nemuselo ísť v plnom rozsahu o dôsledok týchto opatrení:

"Zároveň však upozornil, že tento pozitívny vývoj nemožno v plnej miere pripísať len implementácii opatrení akčných plánov. Dokument totiž podľa úradu neobsahuje jasne číselné ciele, ani kritériá a spôsob vyhodnocovania účinnosti prijatých opatrení. „NKÚ SR z tohto dôvodu kontrolovaným subjektom odporučil zabezpečiť pravidelné ročné monitorovanie účinnosti prijatých opatrení v boji s podvodmi na DPH a komplexné vyhodnocovanie ich plnenia,“ priblížila hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková.

Finančné riaditeľstvo si v roku 2012 síce stanovilo vlastné ukazovatele pre vyhodnocovanie účinnosti prijatých opatrení, podľa NKÚ však nejde o ukazovatele vyhodnocovania účinnosti, ale skôr o ukazovatele procesných úkonov správcu dane. Pri niektorých splnených opatreniach nebolo možné vzhľadom na krátky čas účinnosti alebo charakter smerovania exaktne vyčísliť ich prínos v praxi.
"

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2018
success
error