DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme veľmi jasne odmietli rovnú daň, ktorú považujeme za neférovú a nespravodlivú...

Fico a Sulík na TA3 - 24.09.2018
Nepravda

Názor Roberta Fica a strany SMER-SD na rovnú daň sa menil. V roku 2002 pred voľbami Fico tvrdil, že je za rovnú daň. Naopak, v roku 2006 sa vyjadril, že rovná daň je nespravodlivá a pre stranu SMER-SD neprijateľná. V marci 2010, vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek povedal, že rovnú daň, ktorú na Slovensku zaviedla ešte predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu, chce kabinet Robert Fica zachovať aj naďalej.Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

V článku denníka SME z roku 2006 je citovaný rozhovor s Robertom Ficom z roku 2002, kde skutočne Fico hovorí, že je za zavedenie rovnej dane:
SME: "Ste za rovnú daň?"
Robert Fico: "Áno, ale výška 14 percent, ako ju navrhujú, nie je pri súčasnej ekonomickej sile a sociálnej situácii reálna." (pozn. - vtedy najmä KDH hovorilo o 14-percentnej dani)
SME: "Ste za to, aby ľudia s vyššími príjmami mali vyššiu sadzbu príjmovej dane?"
Robert Fico: "Keďže som za rovnú daň, tak nie." (Príloha denníka SME Voľby 2002)

Naopak, v roku 2006 označil Fico rovnú daň za nespravodlivú. "Rovná daň je nespravodlivá, evidentne výhodná len pre ľudí bohatých a pre firmy a z toho dôvodu je pre stranu SMER - sociálna demokracia (SD) neprijateľná," povedal Fico.

V závere prvej Ficovej vlády, presnejšie v marci 2010, sa vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek vyjadril že rovnú daň, ktorú na Slovensku zaviedla ešte predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu, chce kabinet Robert Fica zachovať aj naďalej. Po rokovaniach s predstaviteľmi Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) uviedol, „Chceme zachovať jednotnú daň, ktorá je určitým lákadlom pre zahraničných investorov,“ povedal Jahnátek.

V tejto chvíli nie je žiadna predstava, že by mali existovať nejaké výrazné zásahy,“ odpovedal na otázku, či chce strana Smer-SD zachovať rovnú daň, po skončení rokovania vtedajší riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Branislav Ondruš. „Zo strany premiéra zaznelo jednoznačné ubezpečenie, že v prvom rade naším cieľom je zvýšiť efektívnosť celého daňového systému,“ konštatoval Ondruš.

Už v Programovom zameraní strany SMER-SD na roky 2012-2016 sa však uvádza, že ak sa SMER-SD dostane do vlády, navrhne rovnú daň zrušiť: "Navrhne zvýšenie sadzby dane z príjmov fyzických osôb na úroveň 25 percent, ktorá sa uplatní pri hrubých príjmoch nad 33 000 EUR ročne. V súčasnosti sa navrhnuté zdanenie dotkne približne 25 000 daňovníkov. U právnických osôb navrhne progresívnu daň z príjmov vo výške sadzby 22 percent pre spoločnosti s vysokým daňovým základom nad 30 mil. EUR. V súčasnosti sa navrhnuté zdanenie dotkne niekoľkých desiatok právnických osôb." (s. 9)

Následne v decembri 2012 poslanci SMER-SD, kedy išlo o tzv.  jednofarebnú vládu, naozaj schválili koniec rovnej dane. Zmeny v daniach, ktoré Smer schválil, sa dotkli firiem, živnostníkov a aj zamestnancov. Zisky firiem a príjmy fyzických osôb sa za rok 2012 zdanili ešte sadzbou 19 percent. No už od januára 2013 začali firmy platiť daňové preddavky vo výške 23 percent z daňového základu. Vyššiu daň začali platiť aj lepšie zarábajúci zamestnanci či živnostníci. Ak zamestnanec zarobil viac ako 3311 eur mesačne, jeho príjem nad túto hranicu sa zdanil sadzbou 25 percent.

Už v minulosti sa vtedajšia opozícia (SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd) vyjadrila, že ak v budúcnosti budú mať možnosť ovplyvniť daňový systém na Slovensku, pokúsia sa opäť zaviesť rovnú daň. Tuto agendu v súčastnosti prebrala opozičná strana Sloboda a Solidarita, ktorá sa nachádza aj v jej volebnom programe. Konkrétne ide o vyhlásenie "vrátime rovnú daň z príjmov na úroveň 19% (k 1. 1. 2017)", a následne "znížime sadzbu rovnej dane z príjmov na úroveň 15% (k 1. 1. 2019)".
Vo februári tohto roku predstavila SaS aktualizovanú verziu reformného ekonomického programu Agenda 2020, ktorou chce bojovať najmä proti vysokej miere byrokracie v podnikateľskom prostredí. Prispieť by k tomu malo rušenie „nezmyselných regulácií, pravidiel a opatrení“. Jednou z nosných tém je už spomínané zavedenie rovnej 19-percentnej dane a liberalizácia odpisovania majetku.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2018
success
error