DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

...už sú to dva roky, dával som podložené informácie a trestné oznámenia na Mariána Kočnera a jeho trestnú činnosť, na Ladislava Bašternáka, a výsledok je aký? Marián Kočner je v base a Ladislav Bašternák je obžalovaný.

10.09.2018
Zavádzajúce

Jozef Rajtár síce podal od roku 2016 niekoľko trestných oznámení tak ako na Mariana Kočnera, aj na Ladislava Bašternáka, väzba Kočnera však s nimi nazatiaľ nesúvisí, aj keď obvinenie Bašternáka áno. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.Bašternák je momentálne obvinený z neodôvodneného uplatnenia si nároku na odpočítanie miliónovej DPH v kauze Five Star Residence. V tejto časti výroku má Rajtár pravdu, keďže v roku 2017 podal Rajtár trestné oznámenie na Kočnera pre podozrenia z trestného činu krátenia dane a poistného v súvislosti s prevodom bytov v bratislavskom komplexe Five Star Residence.V tejto veci dali vyšetrovatelia podnet na trestné stíhanie v júni 2018. 

Marián Kočner je od júna 2018 vo väzbe "v prípade obvinenia z marenia spravodlivosti a falšovania zmeniek Pavla Ruska a televízie Markíza za 69 miliónov eur." Je obvinený aj v ďalších dvoch prípadoch, v súvislosti s prevodmi hotelov na Donovaloch a tunelovania firmy Gatex. V žiadnom z týchto prípadov nepodal Rajtár trestné oznámenie. V prípade falšovania zmeniek podala trestné oznámenie televízia Markíza.  Síce je Kočner tiež obvinený z krátenia DPH, jeho väzba súvisí iba s falšovaním zmieniek.

Trestné oznámenia, ktoré Rajtár podával od roku 2016 v súvislosti s Kočnerom a Bašternákom, sa týkali prevodov bytov a možných daňových podvodov. Trestné oznámenie ohľadom Bašternáka v roku 2016 zdôvodnil Rajtár tým, že firma, ktorej bol Bašterák konateľom od roku 2009 do 2013 "má daňový nedoplatok viac ako dva milióny eur". Odvolával sa pritom na informácie Finančnej správy. V súvislosti so stavbou Bonaparte kvôli podozrivým prevodom bytov, ktorých sa mali podľa Rajtára dopustiť Kočner s Bašternákom, podal v roku 2016 ďalšie trestné oznámenie.

V roku 2018 podal Rajtár trestné oznámenie opäť kvôli stavbe Bonaparte. „Moje prvé trestné oznámenie súvisiace s Bonaparte, kde býva predseda Smeru Robert Fico, bolo podané v máji 2016 a súviselo so samotnou stavbou. Prokuratúra aktuálne preveruje, či náklady na stavbu komplexu boli primerané za účelom vybratia neoprávnenej vratky DPH. Teraz podávam ďalšie trestné oznámenie, ktoré súvisí s prevodmi bytov. Je tu podozrenie z ďalších neoprávnených vratiek DPH,“ uviedol Rajtár.

Ladislav Bašternák taktiež podal na Jozefa Rajtára trestné oznámenie kvôli vyjadreniam Rajtára v súvislosti s jeho osobou. 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.09.2018
success
error