DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

A daňové podvody? Zaplatil som viacej daní ako všetci poslanci Smeru-SD dokopy. (...) Ako študent som mal firmu, kde som zamestnával dve tisíc ľudí. (...) Nedostal som žiadnu dotáciu, žiadne eurofondy.

10.09.2018
Zavádzajúce

Výrok Igora Matoviča hodnotíme ako zavádzajúci z dôvodu toho, že nie je možné porovnať, koľko daní splatili všetci poslanci Smeru-SD dokopy a koľko zaplatil Igor Matovič. Výrok je rakciou na obvinenia, podľa ktorých mal Igor Matovič krátiť dane v roku 2008, prostredníctvom predaja svojej firmy, ktorý nebol zahrnutý do daňového priznania.

Firma Igora Matoviča, RegionPress, pôsobí od roku 1997 ako vydavateľstvo regionálnych novín. Je pravdou, že firmu Igor Matovič založil už počas štúdia, ktoré absolvoval v roku 1998, avšak firma nezamestnávala viac ako 150 ľudí. Podľa FinStat.sk firma RegionPress v súčasnosti zamestnáva 50-99 ľudí. Tým pádom, časť výroku Igora Matoviča, v ktorom hovorí, že zamestnával 2000 ľudí nie je pravdivá. Podľa dostupných informácií, sme nenašli údaje o prideľovaní dotácií a eurofondov, z čoho usudzujeme, že išlo o pravdivú informáciu. 


 

 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.09.2018
success
error