DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

Tento návrh (na voľbu prezidenta Policajného zboru SR, pozn.) ešte aj zužuje možnosť kandidátov, pretože hovorí, že iba z policajného zboru a nie napríklad z iných silových zložiek, nie napríklad z kriminálneho úradu a podobne.

10.09.2018
Pravda


Pokiaľ Rajtár kriminálnym úradom myslel Kriminálny úrad Finančnej správy, ktorý spadá pod ministerstvo financií, výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Rajtár sa vo výroku odvoláva na návrh novely zákona o Policajnom zbore SR, ktorú začalo ministerstvo vnútra pripravovať ešte pod vedením Tomáša Druckera v apríli 2018 ako reakciu na nízku dôveru polícii zo strany verejnosti a stále sa stupňujúci sa hlas protestujúcich na uliciach po tragickej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny  Kušnírovej. Jednou z požiadavok organizátorov a účastníkov protestov bolo tiež odstúpenie vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Drucker oznámil zmeny obsadzovania riadiacich pozícií v policajnom zbore v apríli 2018, návrh chcel predložiť do parlamentu v júni 2018. Gašpara však neodvolal, ešte v apríli 2018 podal demisiu. 

Návrh novely zákona o policajnom zbore na rokovaní vlády predstavila v auguste 2018 Druckerova nástupkyňa, ministerka Denisa Saková. Novela však čelí nielen kritike verejnosti, konsenzus nepanuje ani medzi koalíciou. Preto je potrebné dodať, že návrh novely zákona pravdepodobne nie je finálny. Jeho verziu, ktorú ministerka vnútra Denisa Saková predložila na rokovanie vlády, vláda stiahla. Premiér Pellegrini sa neskôr v médiách vyjadril, že v stredu 12.9.2018 bude vláda schvaľovať novelu zákona, no napríklad bez funkčného obdobia policajného prezidenta. Takýto materiál však v programe rokovania vlády nebol. Nie je preto presne jednoznačné určiť, čo v novele ostane a čo sa naopak zmení.

Z doterajšieho návrhu, ktorý predstavila Saková, z paragrafu § 33a vyplýva, že 

"(2) Do funkcie prezidenta Policajného zboru možno vymenovať len toho, kto
a) je príslušníkom Policajného zboru najmenej desať rokov,
b) nebol odsúdený za spáchanie trestného činu,
c) má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
d) získal špecializované policajné vzdelanie a
e) bol najmenej päť rokov nadriadeným, ktorý riadil aspoň jedného príslušníka Policajného zboru, ktorý bol nadriadeným."


Keďže tento paragraf o podmienkach pre voľbu a vymenovanie policajného prezidenta doterajšia verzia zákona o policajnom zbore neobsahuje, je možné povedať, že nový návrh možnosť kandidovať zúžil, ako uvádza Rajtár. 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.09.2018
success
error