DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...Zavedenie týchto príplatkov (za prácu počas víkendu a v noci, pozn.) do zákonníka práce, ktorý ja a naše hnutie sme minulý rok trikrát predložili, títo dvaja páni aj ich hnutia a strany, hlasovali proti tomu, a potom prišiel Robert Fico a prišiel s nápadom, že čo on zrazu vymyslel. On v podstate iba zobral, okopíroval náš návrh z minulého roku, ale dnes je už, chváľa bohu, schválený.

10.09.2018
Nepravda

Hnutie OĽaNO predložilo návrh novely zákonníka práce kvôli príplatkom za nočnú prácu a zvýšeniu príplatkov za sobotu a nedelu v roku 2017 trikrát. Nie je pravda, že Blaha a Farkašovský hlasovali proti, keďže sa buď zdržali alebo neboli prítomní. Príplatky za prácu počas víkendu predstavila strana Smer-SD koncom roka 2017. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Treba tiež dodať, že Demagog.sk už v minulosti informoval pri overovaní podobného výroku Igora Matoviča o príkladoch kopírovania zákonov zo strany Smeru-SD pri predkladaní návrhov zákonov do parlamentu. 

Hnutie OĽaNO predstavilo návrhy v januári, apríli a v auguste v roku 2017 a taktiež v apríli v roku 2016. V marci 2017 navrhli zákaz práce v maloobchode počas nediel. 

Hlasovanie o týchto návrhoch v parlamente prebehlo vo apríli 2017 - Blaha aj Farkašovský sa vtedy zdržali hlasovania. Za návrh bolo vtedy okrem OĽaNO aj ĽSNS a niekoľko nezaradených poslancov. Hlasovanie opäť prebehlo v máji 2017 - poslanec Blaha sa zdržal hlasovania, Farkašovský nebol prítomný. Za bolo tentokrát okrem OĽaNO, ĽSNS a niektorých nezaradených poslancov aj hnutie Sme rodina. Počas hlasovania v septembri 2017 sa obaja koaliční poslanci opäť zdržali. Za hlasovali rovnaké kluby ako v máji a niekoľkí nezaradení poslanci. 

Kluby Smer-SD a SNS hlasovali počas týchto troch hlasovaní rôzne - niektorí poslanci sa zdržali, niektorí hlasovali proti a niektorí boli neprítomní. Rovnako však hlasovala aj strana SaS - buď boli jej poslanci proti alebo sa zdržali.

Za návrh zákona, týkajúci sa príplatkov za nočnú prácu Smeru-SD v novembri 2017 hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD, Most-Híd aj SNS. Podobnosť zákonov Matovič kritizoval, Smer-SD však odkopírovanie poprel.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.09.2018
success
error