DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

... DPH-čku vždy zvyšovala pravicová vláda. To bolo zaujímavé, vždy to bola pravica (...) my sme prišli, to bolo počas minulého vládneho obdobia a sme vytvorili okruh potravín, na ktoré sme dali zníženú sadzbu DPH na 10%.

01.09.2018
Zavádzajúce

Napriek tomu, že pozmeňujúci návrh Smeru-SD k novele zákona o dani z pridanej hodnoty z roku 2015 skutočne znížil dan z pridanej hodnoty na viaceré druhy potravín (v podobe zniženej sadzby), výška základnej sadzby dane z pridanej hodnoty sa počas existencie Slovenskej republiky menila niekoľkokrát a zo strany pravicových vlád nešlo vždy len o jej zvyšovanie. 


Prvýkrát sa daň z pridanej hodnoty menila počas vlády Vladimíra Mečiara v roku 1993 z 23% na 25%. 
Počas ďalšej vlády Vladimíra Mečiara sa daň z pridanej hodnoty znížila na pôvodných 23% v roku 1996.

Ku zníženiu dane z pridanej hodnoty na 20% prišlo v roku 2003 počas vlády Mikuláša Dzurindu a k ďalšiemu zníženiu o jeden p.b. (t.j. 19%) v roku 2004. 

Od 1. januára 2011, počas vlády Ivety Radičovej, sa daň z pridanej hodnoty zvýšila na hodnotu 20%, malo však ísť len o dočasné navýšenie, ako jedno z opatrení na konsolídaciu verejných financií, ktoré malo platiť dovtedy, kým sa deficit verejných financií nedostane pod 3% hrubého domáceho produktu, čo sa stalo v roku 2013 už za vlády Roberta Fica. Napriek tomu, že Smer-SD zvyšovanie dane z pridanej hodnoty kritizoval, ani po znížení deficitu verejných financií k jej zníženiu na pôvodných 19% nepristúpil, za čo si vyslúžil kritiku vtedajšej opozície. 

  

Dátum zverejnenia analýzy: 31.08.2018
success
error