DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...Slovensko odsúdilo to, že bol anektovaný Krym...

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Pravda

K anexii Krymu Ruskom došlo v marci 2014 po bojoch medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami. V reakcii na protiprávnu anexiu Krymu a úmyselnú destabilizáciu Ukrajiny EÚ začala od marca 2014 zavádzať reštriktívne opatrenia a sankcie proti Rusku. Slovensko ako členská krajina EÚ všetky tieto opatrenia podporila. Naposledy boli sankcie predĺžené o ďalší rok 18. júna 2018. V máji 2015 po stretnutí s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom slovenský prezident Andrej Kiska vyhlásil, že Slovensko nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu. "Nesmieme akceptovať nijaké politické, vojenské alebo ekonomické zasahovanie do ukrajinskej suverenity," povedal Kiska. Negatívne sa voči anexii Krymu postavil i vtedajší premiér Robert Fico, hoci protiruské sankcie označil za nezmyselné. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa vo svojom stanovisku vyjadrilo, že anexiu neuznáva a Krym stále považuje za ukrajinské územie. V roku 2015 predstavitelia zahraničného výboru NR SR spolu so svojimi kolegami z krajín V4 anexiu Krymu takisto odsúdili. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


V Bezpečnostnej stratégii Slovenska z roku 2017 bolo pričlenenie časti územia Ukrajiny k Ruskej federácii označené za porušenie "základných princípov a noriem medzinárodného práva". Odsúdiť anexiu Kryma odmietol posúdiť predseda NR SR Andrej Danko. "Každý národ má právo, aby žil v štáte s národom, ku ktorému cíti viazanosť, zároveň však nie je dobré, keď sa mení povojnové usporiadanie hraníc," povedal Danko v novembri 2017.

Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (MOST-HÍD) v parlamentnej rozprave v máji 2018 pozitívne ohodnotila, že Slovensko si zachováva pozíciu založenú na odsúdení anexie Krymu a destabilizácie Donbasu. "V súvislosti s Ruskom, možno nie vždy vieme promptne zareagovať, ale oceňujem, že ministerstvo zahraničných vecí konštatuje, že limitujúcim faktorom v rozvoji bilaterálnej spolupráce zostáva anexia Krymu a destabilizácia situácie na Donbase a s tým spojené sankčné opatrenia EÚ voči Ruskej federácii. V tejto súvislosti je tiež dôležité konštatovanie o tom, že Ukrajina je naším susedom a nesmierne významným záujmom SR je udržanie jej suverenity a teritoriálnej integrity," povedala Cséfalvayová.


Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error