DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...existuje viacero anexií, ako Izrael anektoval Golanské výšiny, máte pocit, že by niekto voči Izraelu dával kvóty?

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Zavádzajúce

Je pravdou, že za zmocnením sa častí Golanských výšin Izraelom nenasledovali sankcie, no táto téma bola kontroverzne rozoberaná na viacerých medzinárodných fórach, pričom k ich uvaleniu vyzývalo niekoľko medzinárodných inštitúcií. Výrok hodnotíme ako zavádzanie.

Izrael sa zmocnil častí Golanských výšin, ktoré pôvodne patrili Sýrii, už v roku 1967 počas Šesťdňovej vojny. Bývalý americký diplomat Richard Haass popisuje konflikt nasledovne: "Samotnú vojnu rozpútal preventívny izraelský útok na egyptské letectvo v reakcii na rozhodnutie Egypta vyhostiť z Gazy a Sinajského polostrova mierový zbor OSN a uzavrieť Tiranskú úžinu medzi Sinajským a Arabským polostrovom pre všetky izraelské lode. Izrael zaútočil ako prvý, avšak väčšina pozorovateľov považovala jeho krok za legitímny akt sebaobrany voči bezprostrednej hrozbe. Izrael nemal podľa neho v úmysle bojovať na viacerých frontoch, ale vojna rýchlo eskalovala, keď vstúpili do konfliktu Jordánsko aj Sýria a pripojili sa na stranu Egypta. "Arabské krajiny prišlo toto rozhodnutie draho. Po iba šiestich dňoch bojov ovládol Izrael Sinajský polostrov a pásmo Gazy, Golanské výšiny, Západný breh Jordánu a celý Jeruzalem. Nový Izrael bol viac ako trikrát rozľahlejší ako starý," opisuje Haass.

Následne v roku 1981, Izrael Golanské výšiny anektoval. Vo svojom rozhodnutí č. 497 z roku 1981 označila Bezpečnostná Rada OSN anexiu Golanských výšin za nelegálnu a neplatnú. 
V marci 2018 Rada OSN pre ľudké práva prijala päť uznesení týkajúcich sa Izraela a jeho nelegálnej okupácie Západneho brehu, Golanských výšin a východneho Jeruzalema. Tieto uznesenia vyzývajú Izrael, aby ustúpil z okupovaných Golanských výšin a vyzývajú medzinárodné spoločenstvo aby voči Izraelu zaviedlo zbrojné embargo a pozastavilo predaj zbraní Izraelu. 

Od roku 1981 sa objavilo viacero návrhov na zavedenie obdchodných sankcií voči Izraelu, avšak tieto návrhy neboli úspešné. Jedným z nich bol aj návrh Európskeho parlamentu v roku 2002 na pozastavenie dohody medzi EÚ a Izraelom, ktorá Izraelu zabezpečuje preferenčný obchodný vzťah s EÚ. Tento návrh nebol ministrami zahraničných vecí EÚ schválený. Takisto, neboli žiadne sankcie voči Izraelu prijaté Bezpečnostnou Radou OSN. 

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error