DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

... zmenený (taliansky, pozn.) postoj k sankciám voči Rusku. (...) Talianska vláda chce, aby prestali.

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Zavádzajúce

Postoj k sankciám voči Rusku súvisí s nástupom novej talianskej vlády, ktorú tvoria euroskeptická strana Liga Severu a protisystémové Hnutie piatich hviezd. Dňa 18. mája 2018 predstavili koaličnú zmluvu, ktorá obsahuje aj výzvu na ukončenie sankcií voči Rusku. O vnútropolitickom vývoji v Taliansku v kontexte protiruských sankcií informovali najmä zahraničné médiá (napr. Independent, CNBC, Politico). Hoci predchádzajúca vláda nevyzývala k stiahnutiu protiruských sankcií, bývalý taliansky premiér Matteo Renzi kritizoval ich rozširovanie. Taliansko takisto blokovalo v decembri 2015 rozhodnutie o predĺžení sankcií na úrovni veľvyslancov členských krajín EÚ. Keďže postoj Talianska voči sankciám sa úplne nezmenil, ale skôr vyhrotil, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

Sankcie uvalila EÚ voči Rusku prvýkrát v marci 2014, dôvodom bolo porušovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany Ruska. Súčasťou sankcií je zmrazenie majetku a obmedzenie v cestovaní osôb, pri ktorých existuje podozrenie, že ohrozujú nezávislosť Ukrajiny, ako aj zákaz dovozu produkcie z Krymského polostrova, zákaz vývozu niektorých tovarov a ďalšie iné opatrenia. 18. júna 2018 EÚ predĺžila ich platnosť do 23. júna 2019.

Predchádzajúca talianska vláda na čele s premiérom Matteom Renzim kritizovala rozširovanie sankcií voči Rusku, ktoré mali škodiť talianskej ekonomike, v decembri 2015 a neskôr v októbri 2016. Rovnako v decembri 2015 Taliansko zablokovalo rozhodnutie o predĺžení sankcií na úrovni veľvyslancov členských krajín. Neskôr Renzi vyhlásil, že v otázke sankcií Taliansko zastáva "rovnakú pozíciu ako celé západné spoločenstvo" a sankcie nakoniec boli predĺžené.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error