Časť výroku o tom, že je taliansky verejný dlh vysoký, je pravdivý, čo potvrdzujú viaceré ekonomické portály (Trading Economics, Country Economy). Na to,
či je za verejný dlh Talianska zodpovedné Nemecko, však existuje viacero
názorov. Bruselský think tank Bruegel v roku 2018 uverejnil štúdiu,
kde analyzoval uhol pohľadu na finančnú krízu od jej vzniku po rok 2016
vo vyše 50 000 novinových článkoch z Nemecka, Francúzska, Talianska a
Španielska. Analytici dospeli k záveru, že médiá boli pri písaní
ovplyvnené nielen oficiálnymi pozíciami jednotlivých vlád vo svojich
krajinách, ale aj názormi čitateľov na krízu. Navyše nie všade videli
len ekonomické príčiny, ale aj politický systém a sociálnu štruktúru
obyvateľstva. Vzhľadom na to, že je viac teórií o tom, čo spôsobilo
dlhodobo vysoký verejný dlh Talianska, výrok celkovo hodnotíme ako
neoveriteľný.
Blaha vidí súvislosť medzi verejným dlhom Talianska a ekonomickými zásahmi Nemecka, čo nám dodatočne potvrdil aj svojím názorom na toto prepojenie: "Nemecká spolková banka poslala talianske dlhopisy na trhy a tým uvrhla Taliansko do problémom s verejným dlhom (tie začali ešte počas menovej krízy v 70. a 80.rokov, ktorá zasiahla mnohé krajiny a vinníkom bolo Nixonove jednostranné rozhodnutie zrušiť Breton-Woods)." Odvoláva sa pritom napríklad na článok z britského denníka Independent, ktorý poukazuje na prísne fiškálne pravidlá nemeckej ekonomiky a jej vplyv na Európsku centrálnu banku ešte v roku 2011.
Taliansky verejný dlh je v súčasnosti skutočne vysoký. Podľa portálu Trading Economics dosiahlo Taliansko v roku 2017 verejný dlh vo výške 131,8 % HDP, v roku 2016 to bolo rekordných 132 % HDP. Rovnaké informácie priniesol aj portál Country Economy, ktorý navyše uvádza, že verejný dlh Talianska rástol od roku 2007, kedy mal hodnotu 99,8 %. Taliansko sa tak umiestnilo na 180. mieste v rebríčku zadĺženosti krajín spomedzi 185 hodnotených krajín. Porovnateľne vysoký verejný dlh malo v roku 2017 aj Portugalsko (125,7 %). Pre porovnanie, verejný dlh Slovenska predstavoval v roku 2017 hodnotu 50,90 % HDP.
Financial Times ospravedlňujú vysoký verejný dlh Talianska zlým národným hospodárením v 80. rokoch. Taliansko míňalo viac ako si mohlo dovoliť kvôli neadekvátnym kontrolám a nedostatočnej koordinácií medzi sprostredkovateľskými agentúrami. Riešením ako znížiť verejný dlh je podľa Lorenza Codogna, zvýšenie ekonomického rastu aj za pomoci štrukturálnych reforiem ako napríklad zmeny vo fungovaní verejnej správy.
Rovnaké odôvodnenie výšky talianskeho verejného dlhu priniesol aj portál Focus Economics, ktorý ďalej tvrdí, že 60 % talianskeho verejného dlhu predstavujú domáci aktéri, z toho talianske banky a poisťovne predstavujú 75 % tohto dlhu.