DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

...dodnes tam máme len prímerie, začiatok diplomatických vzťahov medzi USA a napríklad aj EÚ v Severnej Kórei (...).

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Pravda

Výrok sa vzťahuje na skutočnosť, že na Kórejskom polostrove v súčasnosti vládne prímerie, nie je tam však podpísaná mierová dohoda, čo nie je to isté. Je pravdou, že historicky prvýkrát prebehlo diplomatické stretnutie medzi americkým prezidentom a vodcom Severnej Kórey. Diplomatické jednania so Severnou Kóreou vedie i Európska únia, ktorá sa zasadzuje za trvalý mier a denuklearizáciu Kórejského polostrova. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Mierová dohoda je definovaná ako dohoda medzi jednou či viacerými znepriatelenými stranami, zvyčajne krajinami, ktoré touto dohodou oficiálne ukončujú vojnu medzi sebou. Mierová dohoda nie je to isté ako prímerie. Prímerie je definované ako formálna dohoda o zastavení bojov medzi znepriatelenými stranami. Prímerie však neznamená vždy koniec vojny,  ale môže to znamenať len zastavenia útočných akcií, zatiaľ čo sa dohaduje mier medzi krajinami.

Severná a Južná Kórea začali proti sebe bojovať 25. júna 1950. Severná Kórea bola podporovaná Sovietskym zväzom a Čínou, na strane Južnej Kórei boli USA a západné krajiny. Ukončenie bojov ukončilo 27. júla 1953 prímerie, nie však podpis mierovej dohody. Severná Kórea sa odvtedy často vyhráža západnom krajinám jadrovým útokom. Toto prímerie bolo viackrát porušené. Zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Kim In-rjong v máji 2017 vyhlásil, že Spojené štáty by mali nahradiť aktuálnu dohodu o prímerí medzi oboma krajinami úplnou mierovou zmluvou.

Po eskalácii medzi USA a Severnou Kóreou v auguste 2017, kedy Severná Kórea oznámila, že zvažuje plány preventívneho útoku na ostrov Guam, ktorý je americkým teritóriom, sa do diplomatického riešenia konfliktu zapojila aj Európska Únia. Šéfka európskej diplomacie Frederika Mogherini zvolala 14. augusta 2017 v súvislosti s kórejským jadrovým programom mimoriadne zasadnutie. V záverečnom vyhlásení uviedla, že EÚ podporuje "diplomatickú spoluprácu s našimi partnermi, ktorej cieľom je de-eskalácia situácie a dosiahnutie úplného, overiteľného a nezvratného jadrového odzbrojenia Kórejského polostrova pokojnými, nie vojenskými, prostriedkami".

V prvej polovici roka 2018 prišlo k umierneniu situácie na Kórejskom poloostrove. 27. apríla 2018 sa prezidenti oboch krajín stretli na území Južnej Kórey. Vodca Severnej Kórei Kim Čong-Un sa 12. júna 2018 dokonca stretol aj s prezidentom USA Donaldom Trumpom na historickom prvom summite.



Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error