DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Veľmi často sa veľmi nesprávne hovorí, že je (KĽDR, pozn.) to komunistický režim. To nemá nič spoločné s komunistickou ideológiou, s marxizmom alebo niečím podobným. Tam vládne ideológia čučche, čo je de facto tvrdo nacionalistická ideológia postavená na vojenskom princípe.

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Pravda

Ľuboš Blaha hovorí o režime v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Je pravdou, že v KĽDR nevládne komunistický režim, ale nacionalistická ideológia čučche. Ideológii čučche je v tejto krajine podriadená ideológia sangun, ktorej základom je princíp "military first", teda možno potvrdiť dôležitosť vojenského princípu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Autorom ideológie čučche bol kórejský preziden Kim Ir Sen (po správnosti Kim Il-song) v 50. rokoch 20. storočia. Znamená sebestačnosť, absolútnu nezávislosť a vylúčenie akéhokoľvek vonkajšieho vplyvu. 

Zuzana Vavrincová, z Katedry východoázijských štúdií FF UK, opisuje ideológiu čučche ako: "Táto ideológia je veľmi dôležitá a hlboko zakorenená do celej spoločnosti. Ideológia čučche je vlastne teória jednoty s vodcom, so stranou a s bežnými ľuďmi. Ale tým, že sme v ázijskom regióne, máme tam aj konfuciánsku kultúru čiže je tam veľmi tvrdá hierarchia. Hore sú Kimovci, to je vodca, to je mozog. Potom je strana, akože taký centrálny nervový systém a potom máme bežných ľudí, ktorí musia bezpodmienečne poslúchať vodcu a ten centrálny nervový systém. Ak nepočúvate, budú čistky."  

Ideológia čučche však nie je postavená na vojenskom princípe, aj keď armáda zohráva dôležité postavenie v severokórejskej spoločnosti, ale na kulte osobnosti a princípe izolácie. Podľa Vavrincovej sa nedajú porovnávať totalitné režimy, aké vládli v Európe a v Ázií, práve kvôli prepojeniu ázijskej kultúry s konfucionizmom. Ázijské totalitné režimy sú podľa nej len slabým odvarom toho, čo sa dialo v Európe práve v dôsledku silného kultu osobnosti, kde vodca je ten hlavný, ktorého treba poslúchať a nasledovať. Ideológia čučche sa upevnila v druhej polovici 50. rokov ako reakcia na Chruščovovu krituku kultu osobnosti. Iní autori odkazujú na ideológiu čučche ako na vyhrotenú ideológiu nacionalizmu a izolacionizmu.

V súvislosti s tvrdením, že v KĽDR nejde o komunistický režim, sme oslovili aj riaditeľku Inštitútu ázijských štúdií Luciu Husenicovú:  "...severokórejský režim má po ideologickej stránke minimum spoločného s ideami marxismu-leninizmu a komunizmom a áno, je to viac nacionalistická ideologia."

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error