DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Spojené štáty americké kedysi podpisovali klimatickú dohodu. Už ten podpis stiahli. Podpisovali dohodu s Iránom, už ten podpis stiahli.

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Pravda

V roku 2016 počas prezidentovania Baracka Obamu, USA ratifikovali a podpísali klimatickú dohodu. Po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského kresla v roku 2017 od tejto dohody odstúpili. V júli 2015 USA spolu s ďalšími piatimi veľmocami podpísali s Iránom dohodu o jadrovom programe. O tri roky neskôr, t.j. v máji 2018, Spojené štáty od tejto zmluvy odstúpili. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


"Parížska dohoda je globálna dohoda o zmene klímy, ktorá sa dosiahla 12. decembra 2015 v Paríži. Táto dohoda predstavuje akčný plán zameraný na obmedzenie globálneho otepľovania výrazne pod 2 °C. Vzťahuje sa na obdobie po roku 2020." 4. novembra 2016 nadobudla Parížska dohoda platnosť po tom, čo ju aspoň 55 krajín ratifikovalo. Medzi krajinami, ktoré ju ratifikovali, boli aj USA. Americký prezident Donald Trump dlhodobo tvrdil, že globálne otepľovanie je len "hoax". Taktiež sa vyjadril, že podpora zelených zdrojov energie, ktorá je spomínaná v Parížskej dohode, by Američanov pripravila o prácu a označil túto dohodu ako nespravodlivú. V máji 2017 Donald Trump ako prezident USA od tejto dohody odstúpil

14. júla 2015 šesť veľmocí, Veľká Británia, Čína, USA, Francúzsko, Nemecko a Rusko, podpísalo dohodu o jadrovom programe s Iránom. "Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní."

V máji 2018 prezident USA Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že dohoda s Iránom neprinesie nikdy mier.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error