...tie najchudobnejšie regióny, ktoré máme obzvlášť na juhu stredného Slovenska, ale aj na východe Slovenska (...). Tie regióny nám doslova vymierajú (...).
Väčšina najmenej rozvinutých okresov sa podľa verejne dostupných informácií nachádza v Košickom a Prešovskom kraji. Časť výroku o vymieraní daných okresov môžeme overiť na základe celkového úbytku obyvateľstva, ktorý je súčtom prirodzeného prírastku obyvateľstva a migračného salda. Štatistický úrad SR zverejnil údaje o pohybe obyvateľstve v jednotlivých okresoch pre rok 2017. Zo štatistík vyplýva, že v 7 z 18 najmenej rozvinutých okresoch došlo k prírastku obyvateľstva, zatiaľ čo vo zvyšných okresoch sa počet obyvateľov znížil. Problém pre málo rozvinuté okresy predstavuje hlavne sťahovanie, keďže až 15 okresov zaznamenalo úbytok obyvateľstva dôsledkom migrácie. Keďže vo veľkej časti málo rozvinutých okresov na juhu a východe Slovenska skutočne klesá počet obyvateľov, hodnotíme výrok ako pravdivý.
Najmenej rozvinuté regióny trpia vysokou mierou nezamestnanosti, odchodom mladej a vzdelanej pracovnej sily a nedostatkom investícií a podnikateľských aktivít. Ich zoznam je pravidelne publikovaný Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Ide o okres, v ktorom miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z disponibilného počtu uchádzačov o zamestnanie, ktorú vykazuje Ústredie práce, bola v období za aspoň deväť kalendárnych štvrťrokov počas predchádzajúcich dvanástich po sebe nasledujúcich kalendárnych štvrťrokov vyššia ako 1,5 násobok priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v Slovenskej republike za rovnaké obdobie.
Podľa zoznamu zverejneného pre prvý štvrťrok 2018 najmenej rozvinuté okresy sú: Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Medzilaborce, Košice-okolie, Levoča a Snina. Väčšina daných regiónov sa nachádza v Košickom a Prešovskom kraji.
Autori publikácie Prognóza vývoja obyvateľstva v okresoch SR do roku 2035, ktorá bola publikovaná Prognostickým ústavom Slovenskej akadémie vied v roku 2013, označili 27 okresov z južného a východného Slovenska za "výrazne a dlhodobo úbytkové okresy (...) Je predpoklad, že tak ako v posledných rokoch, tak aj v budúcnosti sa obyvatelia týchto okresov budú sťahovať najmä do okresov západného Slovenska, pričom tieto pomerne výrazné hrubé migračné toky nebudú kompenzované protismerným migračným pohybom" (.pdf, s. 64-65).