DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Prezident republiky má veľmi silné postavenie v rámci zahranično-politických nejakých právomocí, kompetencií a prezident republiky okrem iného ratifikuje aj medzinárodné zmluvy.

Kotleba na TA3 - 11.06.2018
Zavádzajúce

Štátne zriadenie Slovenskej republiky nesie znaky parlamentnej zastupiteľskej demokracie (.pdf, s. 2). Jedným zo znakov tohto modelu je slabé ústavné postavenie prezidenta. V roku 1999 došlo k zmene spôsobu voľby prezidenta z nepriamej na priamu voľbu ale aj úprave jeho ústavného postavenia a právomocí. Podľa ústavného sudcu Ladislava Orosza však "globále nedošlo aspoň z hľadiska jeho ústavných právomocí k posilneniu jeho ústavného postavenia" (.pdf, s. 3 a 8) Prezident SR disponuje zahranično-politickými právomocami a ratifikuje medzinárodne zmluvy, avšak táto právomoc je skôr symbolická. Podľa článku 7 ods. 4 Ústavy SR, v prípade významných medzinárodných zmlúv politickej ale aj vojenskej povahy z ktorých napríklad vzniká členstvo v medzinárodných organizáciách je potrebný pred samotnou ratifikáciou súhlas Národnej rady SR. Výrok preto hodnotíme ako zavádzanie. 

O prezidentovi SR a jeho právomociach sa hovorí v Ústave SR (.pdf). Konkrétne o jeho právomociach sa píše v čl. 102. Podľa tohto článku prezident: 
  • "a) zastupuje Slovenskú republiku navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Dojednávanie medzinárodných zmlúv môže preniesť na vládu Slovenskej republiky alebo so súhlasom vlády na jej jednotlivých členov,
  • b) môže podať na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na rozhodnutie o súlade dojednanej medzinárodnej zmluvy, na ktorú je potrebný súhlas Národnej rady Slovenskej republiky, s ústavou alebo s ústavným zákonom,
  • c) prijíma, poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií" (.pdf, s. 23).
Neskôr sa v bode l) a m) hovorí, že prezident:
  • "l) vypovedáva vojnu na základe rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky, ak je Slovenská republika napadnutá alebo ak to vyplýva zo záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu, a uzatvára mier,
  • m) môže na návrh vlády Slovenskej republiky nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť vojnový stav alebo vyhlásiť výnimočný stav a ich skončenie"(.pdf, s. 24).

Základné ustanovenia Ústavy SR upravujú aj spôsob prijatia medzinárodných zmlúv. Podľa článku 7 ods. 4:
"Na platnosť medzinárodných zmlúv o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodných politických zmlúv, medzinárodných zmlúv vojenskej povahy, medzinárodných zmlúv, z ktorých vzniká Slovenskej republike členstvo v medzinárodných organizáciách, medzinárodných hospodárskych zmlúv všeobecnej povahy, medzinárodných zmlúv, na ktorých vykonanie je potrebný zákon, a medzinárodných zmlúv, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, sa vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky." (.pdf, s. 3)

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2018
success
error