DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

My sme nikdy nehodnotili ľudí podľa nejakej kolektívnej viny alebo podľa nejakého princípu kolektívnej zodpovednosti. Každého jedného človeka, či v dobrom, či v zlom, hodnotíme podľa jeho správania, podľa toho, ako sa prejavuje svojimi činmi navonok a je nám to úplne jedno, či je to Slovák, Žid, Maďar, cigán.

Kotleba na TA3 - 11.06.2018
Nepravda

Nie je pravdou, že poslanci Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko nikdy nehodnotili ľudí podľa "kolektívnej viny", respektíve, že nezdôrazňovali národnostnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú rozličnosť pri ich prejavoch. Členovia a sympatizanti strany sa pravidelne vyjadrujú neznášanlivo voči rôznym skupinám obyvateľstva či už na sociálnych sieťach, v oficiálnych materiáloch strany, alebo v televíznych alebo rozhlasových diskusiách. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Napríklad ešte v roku 2010 predseda strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko  Marian Kotleba na jednom z mítingov počas predvolebnej kampane vyhlásil: "Biely človek musí iba robiť, robiť a robiť. Ak má robotu, musí makať, aby uživil svoju rodinu. Keď nerobí, štát mu pomocnú ruku nepodá. Keď nerobíš, tvoja smola - zdochni. Naproti tomu sa štát veľkoryso, s doslova mamičkovskou starostlivosťou, stará o cigánskych asociálnych parazitov."

Ešte skôr v jeseni 2009 v jednom z letákov počas kampane na predsedu samosprávneho kraja sľuboval, že s dôverou voličov dokáže„odstrániť nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov.“ V tomto prípade vec prejednával a rozhodoval súd. Najvyšší súd dovolanie proti rozhodnutiu krajského súdu v roku 2013 zamietol. Súhlasil s krajskými sudcami, že Kotlebovi „nešlo o Rómov ako etnikum v celku, ale len o tých, ktorí sa priživujú na výhodách, ktoré im poskytuje spoločnosť, a napokon nejde len o parazitujúcich z tohto etnika, ale aj o parazitujúcich z väčšinového obyvateľstva, čo je zdôraznené spojkou nielen“. Úmysel v jeho konaní nenašiel.

V súčasnosti je vedené trestné konanie proti poslancom Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko Stanislavovi Mizíkovi a Milanovi Mazurekovi. Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca Mizíka obžaloval pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia za zverejnený status na Facebooku. Poslanec 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. Mazureka odsúdil 16. apríla 2018 Špecializovaný trestný súd na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nie je právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal. Čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom sú jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus."

Známe sú aj ďalšie excesy poslanca Milana Mazureka s náboženským podtónom. Prvým keď v centre Bratislavy pokrikoval na moslimskú rodinu a hanobil Islam. Druhým je jeho prejav o moslimoch a Islame v NR SR.

Podľa článku Denníka N z 29. júla 2015 vydavatelia občasníka župana Mariana Kotlebu Bystrický kraj zverejnili mierne zmenenú antisemitskú karikatúru. "V článku s nadpisom Oslobodzujeme kraj z dlhového otroctva! odstránili pôvodný nápis z originálu „… With Jews… you lose!“ a kresbu preškrtli. Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici zverejnenú karikatúru aj text posúdila a „nezistila žiadne skutočnosti nasvedčujúce spáchaniu trestného činu“. Stanislav Dermek, vtedajší šéf oddelenia styku s verejnosťou Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja sa vyjadril, že vôbec nevedel, že ide o Žida, pretože nevie, podľa akých znakov sa dá Žid rozoznať.“ 

Niekoľko desiatok článkov o tom, ako nenávistne na sociálnych sieťach vystupujú členovia, prípadne prívrženci Kotlebovej strany, vo svojich článkoch popísal aj oceňovaný bloger Ján Benčík.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2018
success
error