DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Hrnčiar

#SIEŤ

...táto novela (zákona o politických stranách, pozn.) vychádza aj z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európy, ktorá umožňuje členským štátom Európskej únie prijímať zásady, ako majú politické strany pôsobiť, dokonca sme sa inšpirovali aj novelou, teda judikátom Ústavného súdu Českej republiky, ktorý hovorí o transparentnosti, o princípe slobody a princípe kontroly.

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Nepravda

Andrej Hrnčiar vo svojom výroku pomerne presne parafrázoval dôvodovú správu novely poslancov SNS a SMER-SD. No vzhľadom na to, že zopakoval jej obsahové chyby, výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Dôvodová správa (.rtf, s. 7) spomínanej novely sa naozaj okrem iného odvoláva aj na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy, ako aj judikát Ústavného súdu Českej republiky. Pokiaľ však ide o dané nariadenie, netýka sa pôsobenia politických strán v rámci jedného štátu EÚ, ale vytvorenia tzv. európskej politickej strany alebo nadácie, ktorá musí mať nadnárodný presah, pričom jej členovia nemusia výhradne sedieť v národnom parlamente, ale napríklad aj v europarlamente. Ide o teda dve rôzne témy.

"Politická aliancia môže požiadať o registráciu ako európska politická strana za týchto podmienok: b) aliancia alebo jej členovia musia byť alebo sú zastúpení najmenej v jednej štvrtine členských štátov poslancami Európskeho parlamentu, v národných parlamentoch, regionálnych parlamentoch alebo regionálnych zhromaždeniach, alebo aliancia alebo jej členské strany museli pri posledných voľbách do Európskeho parlamentu získať aspoň v jednej štvrtine členských štátov najmenej tri percentá hlasov odovzdaných v každom z týchto členských štátov."

V kontexte novelizácie zákona, o ktorom hovorí Andrej Hrnčiar, nemá toto nariadenie preto žiadny význam nielen spomínať, ale ani uvádzať v dôvodovej správe poslancov, ktorí novelu predkladali. Pokiaľ ide o judikát českého Ústavného súdu, návrh novely zákona poslancov SNS sa odvoláva na rozhodnutie českého Ústavného súdu z roku 1996. Síce sme citované pasáže o princípoch v rozhodnutí nenašli, no je pravda, že spomína voľnú súťaž politických strán, či dôraz na základných demokratických princípoch.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error