DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

...Robert Fico konec koncov chcel ísť na Ústavný súd a chcel byť jeho predsedom, ešte pred tou krízou, (...).

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Neoveriteľné

Vo februári 2018 priniesol Denník N informáciu, že bývalý premiér Robert Fico uvažuje o kandidatúre na post sudcu ale aj predsedu Ústavného súdu SR. Denník ako zdroj tejto informácie označil viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych aj opozičných strán. Fico však túto informáciu nepotvrdil oficiálne. Počas mája 2018 prezident Andrej Kiska potvrdil, "že sám Fico navrhoval, že by z postu premiéra odišiel na Ústavný súd". Nakoľko predseda vládnej strany SMER-SD toto tvrdenie nepotvrdil ani nevyvrátil, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 


Vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie 9 sudcom Ústavného súdu SR, medzi ktorými je aj terajšia predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková. Začiatkom februára 2018 Denník N publikoval článok, v ktorom sa hovorí o tom, že bývalý premiér Robert Fico zvažuje kandidatúru na post ústavného sudcu, konkrétne sa v článku hovorí, že predseda SMER-SD ma záujem o post predsedu Ústavného súdu SR. Svoje stanovisko k tejto téme poskytol Robert Fico, ktorý povedal: „Mojou ambíciou je, a už som to niekoľkokrát zdôraznil, doviesť stranu Smer k piatemu víťazstvu vo voľbách a k štvrtej účasti vo vláde.“

Podľa Denníka N o zámere Roberta Fica sa hovorilo medzi poslancami vládnych ale aj opozičných strán. Napríklad vtedajší poslanec za stranu MOST-HÍD Gábor Gál potvrdil, že už počul o tomto zámere Roberta Fica. Zámer Roberta Fica stať sa Ústavným sudcom nevylúčili ani opoziční poslanci Igor Matovič či Lucia Ďuriš Nicholsonová. Počas mája 2018 prezident Andrej Kiska potvrdil vo svojom prvom rozhovore po tom, čo oznámil, že nebude kandidovať na prezidenta, že Fico navrhol " že by z postu premiéra odišiel na Ústavný súd".

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error