DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Hrnčiar

#SIEŤ

...Most-Híd dal do programového vyhlásenia (návrh zmeny zákona o voľbe policajného prezidenta, pozn.), presadil do programového vyhlásenia vlády (...).

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Pravda

Programové vyhlásenie vlády SR, ktoré bolo s minimálnymi zmenami nanovo prijaté 22. marca 2018, naozaj obsahuje prísľub zmeniť spôsob voľby policajného prezidenta. Sám bývalý minister vnútra, Robert Kaliňák potvrdil, že v súvislosti s plánovanou zmenou voľby policajného prezidenta a posilnením nezávislosti inšpekcie "v tom programovom vyhlásení sme vyšli v ústrety predovšetkým Mostu-Híd". Mediálne informácie a vyjadrenia predstaviteľov strany Most-Híd taktiež potvrdzujú, že táto požiadavka je z iniciatívy strany Most-Híd. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

V programovom vyhlásení vlády na roky 2018-2020 sa hovorí: "Vláda vytvorí podmienky pre posilnenie parlamentnej kontroly menovania prezidenta Policajného zboru formou verejného vypočutia pred menovaním a obmedzenie možnosti jeho odvolania na zákonom ustanovené dôvody." (.pdf, s. 65)

V súvislosti s tým uviedol Béla Begár : „Odstúpenie Tomáša Druckera berieme na vedomie. Navrhované zmeny o spôsobe výberu a menovania vedenia polície považujeme za dôležitý systémový krok k obnovovaniu dôvery. Návrh je v súlade s návrhom strany Most-Híd, ktorý z iniciatívy jej predstaviteľov bol zapracovaný aj do Programového vyhlásenia vlády,“ 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error