DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Hrnčiar

#SIEŤ

...voľba ombudsmanky bola spochybňovaná a teraz za jej správu zahlasovala celá opozícia. Ani celá koalícia nehlasovala za jej správu (...).

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Pravda

8. februára 2017 sa konala voľba nového ombudsmana v Národnej rade SR, po ktorej sa novou verejnou ochrankyňou práv stala Mária Patakyová. Opozícia pred zvolením novej ombudsmanky vyčítala Patakyovej, že nemá blízky vzťah k ľudským právam a nevenovala sa im v minulosti. V máji 2018 predložila Patakyová v NR SR výročnú správu. Za túto správu hlasovala celá opozícia, zatiaľ čo veľká väčšina poslancov z vládnej SNS sa zdržala hlasovania. Je nutné dodať, že spochybňovaná nebola voľba ombudsmanky, teda metóda voľby, ale skúsenosti a odbornosť Patakyovej v oblasti ľudských práv. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Začiatkom februára 2017 sa stala novou verejnou ochrankyňou práv Mária Patakyová, ktorú navrhla koaličná strana Most - Híd. Patakyová získala v tajnej voľbe 75 hlasov poslancov. Pred jej voľbou ju kritizovala opozícia. Vtedajší predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA, Richard Vašečka sa vyjadril, že „post verejného ochrancu práv je kľúčový, preto si myslím, že ho má zastávať človek, ktorý je odborník a má k týmto témam srdcový vzťah. Pani Patakyová je nepochybne odborníčka na obchodné a finančné právo, ale ombudsman je o niečom inom."

21. mája 2018 verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová predložila v Národnej rade SR výročnú správu. Z tejto výročnej správy vyplývalo, že právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je najčastejšie porušovaným právom. Za výročnú správu ombudsmanky hlasovalo za 111 poslancov a proti 14 poslancov, zatiaľ čo 12 poslancov sa zdržalo hlasovania. Proti výročnej správe hlasovali len poslanci za stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Z radov poslancov vládnej koalície hlasovalo za 62 poslancov a z radov opozičných strán hlasovalo za 38 poslancov. Žiaden z opozičných prítomných poslancov nehlasoval proti tejto výročnej správe, zatiaľ čo veľká väčšina poslancov za stranu SNS sa zdržalo hlasovania. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error