DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Hrnčiar

#SIEŤ

Spochybňovala sa a kritizovala sa voľba šéfa ÚVO, hovorilo sa o tom, že Most-Híd si tam ide dať nejakého človeka, (...). Nakoniec verejné vypočutie, (...) ukázalo, že prvá voľba bola zrušená a prišiel nový kandidát, (...) pán Hlivák je špičkový odborník a dokonca z radov opozície, aj z médií, naňho prichádzajú chvály.

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Nepravda

Výber predsedu Úradu pre verejné obstarávanie začal v máji 2017, kedy sa o tento post uchádzali traja kandidáti. Jeden z nich, Juraj Méry, mal mať blízke kontakty k strane MOST-HÍD, o čom informovala nadácia Zastavme korupciu. Po verejnom vypočutí ani jeden kandidát nezískal dostatočný počet hlasov. Následne bola vypísaná nová výzva, do ktorej sa prihlásilo deväť kandidátov. Verejné vypočutie sa uskutočnilo 30. augusta 2017. Vláda na definitívne schválenie NR SR posunula kandidáta Miroslava Hliváka. Za predsedu ÚVO bol Hlivák zvolený 13. septembra 2017 v tajnom hlasovaní. Hrnčiar správne popisuje priebeh voľby, avšak časť výroku o tom, že voľbu Hliváka pozitívne vnímali médiá a opozícia, nie je pravdivá, keďže Hlivák čelil po zvolení veľkej kritike. Výrok preto celkovo hodnotíme ako nepravdivý.

V súvislosti s kandidátom z prvej voľby Jurajom Mérym vzniklo podozrenie, že by mohol byť nominantom strany MOST-HÍD. Méry bol v tom čase šéfom sekcie na ministerstve dopravy, ktoré riadil MOST-HÍD. V minulosti Méry pracoval ako manažér pre firmu Transpetrol, kde v tom čase bol predsedom predstavenstva Štefan Czucz - človek, ktorý podľa viacerých novinárov pôsobí v zákulisí strany MOST-HÍD a jeho meno sa objavilo aj v spise Gorila. Počas vypočúvania Méry akékoľvek prepojenia odmietal. Neskôr po vypočutí priznal, že sa ako jediný kandidát stretol s Bélom Bugárom a Luciou Žitňanskou. To, že by mal byť politickým nominantom, naďalej odmietal.

Druhej voľby sa už nezúčastnili mimovládne organizácie (Nadácia Zastavme korupciu, Aliancia Fair-play, Slovensko.Digital, Inštitút SGI, Via Iuris a Nadácia Pontis, pozn.), pretože sa im nezdalo, že by sa vláda pokúsila zlepšiť proces voľby. Vládny kabinet jednohlasne schválil spomedzi deviatich kandidátov Miroslava Hliváka ako najvhodnejšieho. Do funkcie bol neskôr zvolený v tajnom hlasovaní NR SR. Hlivák predtým pracoval v právnickej firme, ktorá poskytuje právne poradenstvo ministerstvám patriacim pod MOST-HÍD. 29. augusta 2017, ešte pred verejným vypočutím, priniesol týždenník Plus 7 dní správu, že Hlivák je nominantom MOST-HÍD. Podobný názor zdieľali aj opoziční poslanci. Hlivák sa bránil tým, že do kandidatúry ho nominovala Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Časť výroku o tom, že "Hlivák je špičkový odborník", nehodnotíme. Zvolenie Hliváka za šéfa ÚVO vnímali negatívne médiá, mimovládne organizácie i opozícia. Transparency International sa v článku Denníka N vyjadrilo, že o Hlivákovi sa za posledných 10 rokov ohľadom slovenských tendrov nikde nehovorilo. Nadácia Zastavme korupciu v rovnakom článku kritizovala nedostatočnú dĺžku verejného vypočúvania kandidátov.

Hnutie OĽANO vyzvalo vládu, "aby za nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie vybrala najlepšieho kandidáta, nie kandidáta, ktorý je potajme kandidátom politickej strany". Poslanec Ondrej Dostál z SaS kritizoval Hliváka za údajné blízke styky s MOST-HÍD. "Ak politická strana dá svojho človeka a tvári sa pri tom, že je to nezávislý odborník, tak to je asi to najhoršie. Už ak je to politická nominácia, tak nech je to otvorene priznané," povedal Dostál.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error