DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

O ňom (Milan Lučanský, pozn.) sa písali tieto veci dávno predtým, než sa stal policajným prezidentom, dokonca mnohé ešte predtým, nebo bol šéfom inšpekcie,...

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Pravda

Milan Lučanský bol zvolený do funkcie prezidenta  Policajného zboru (PZ) 30. mája 2018. V polícii pôsobí Lučanský od roku 1990. V rokoch 2012 - 2016 pôsobil vo funkcii 1. viceprezidenta PZ, následne bol povýšený na generálneho riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Počas jeho kariéry sa v médiách objavilo viacero káuz týkajúcich sa jeho osoby. Vo februári 2018 unikla nahrávka, podľa ktorej mal Lučanský nezákonným spôsobom nadobudnúť apartmán na Floride. V júni 2016 vyšlo najavo, že Lučanský stavia luxusnú chatu za 330-tisíc eur. V roku 2011 mal dovolenkovať v Chorvátsku s priateľmi, medzi ktorými údajne bol aj človek odsúdený vo Švajčiarsku za prevážanie drog. V roku 2010 bol počas Radičovej vlády odvolaný z funkcie šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Stred pre podozrenie zo spolupráce s mafiánom Karolom Melom. Keďže s novým policajným prezidentom sa v priebehu rokov spájalo viacero káuz, hodnotíme výrok ako pravdivý.

Kauza z februára 2018 sa týka uniknutej nahrávky, na ktorej sa v minulosti stíhaný podnikateľ Michal Chynoradský rozpráva s podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom o apartmáne, ktorý si mal Lučanský, vtedy riaditeľ inšpekcie ministerstva vnútra, kúpiť z nezákonne získaných peňazí. V súvislosti s podozrením sa poslankyňa Lucia Nicholsonová obrátila na vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, Generálnu prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní. Okrem údajného nezákonného nadobudnutia nehnuteľnosti mal Lučanský podľa Nicholsonovej vydierať podnikateľov z okolia Žiliny.

Krátko po objavení nahrávky prehovoril odsúdený mafiánsky boss Mikuláš Černák, na ktorého usvedčení pracoval aj Lučianský, o tom, že mal počas vyšetrovania zámerne ignorovať informácie o zakopanej mŕtvole. Černák už v roku 2014 začal tvrdiť, že Lučanský mal ničiť dôkazy k mafiánskym vraždám.

Apartmán na Floride nebol prvou kauzou týkajúcou sa Lučanského majetku. V júni 2016 sa objavila správa o luxusnej chate za 330-tisíc eur, ktorú si v blízkosti Martina mal Lučanský postaviť. Lučanský v tom čase tvrdil, že stavbu financuje z predaja inej nehnuteľnosti a v prípade potreby si vezme úver. Problém nastal aj so stavebným povolením. To bolo Lučianskému vydané údajne omylom. Až neskôr sa ukázalo, že na danom pozemku sa vôbec nemalo stavať.

Okrem problematického nadobudnutia majetku sa Lučanský viackrát spomínal v súvislosti s udržiavaním kontaktov s osobami podozrivými z mafiánskej činnosti. Týždenník Plus 7 dní zverejnil správu, že v roku 2011 dovolenkoval Lučanský v Chorvátsku spoločne s prokurátorom Petrom Šufliarskym a slovenským podnikateľom, ktorého vo Švajčiarsku vyšetrovali kvôli drogám.

Po nástupe vlády Ivety Radičovej bol Lučanský 9. októbra 2010 odvolaný na príkaz ministra vnútra Daniela Lipšica z funkcie šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Stred. Dôvodom mal údajne byť útek mafiána Karola Mella. Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak sa v tejto súvislosti vyjadril: "Kým oni (Lučanský a jeho zástupca Jozef Mičieta, pozn.) boli policajtami, Mello bol sústavne na úteku. Keď odišli, podarilo sa nám ho zadržať."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error