DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Pán Jasaň mal previerku a vďaka tomu bol tajomníkom Bezpečnostnej rady toho štátu, zatiaľ čo bol blízky s talianskou mafiou (...).

Nové vedenie policajného zboru, kandidáti na ústavných sudcov - 04.06.2018
Nepravda

Podobný výrok Demagog.SK overoval 4. marca 2018, kedy ho v relácií O 5 minút 12 vyslovila Lucia Duriš Nicholsonová (SaS). Mnohé médiá zverejnili informáciu, že Viliam Jasan, bývalý tajomník Bezpecnostnej rady SR, mal previerku Národného bezpecnostného úradu (NBÚ) na stupni prísne tajné (PT). Zákon c. 110/2004 Z. z. o fungovaní Bezpecnostnej rady SR v case mieru neuvádza explicitne povinnost bezpecnostnej previerky pre tajomníka Bezpecnostnej rady. Bezpecnostnú previerku potrebuje tajomník až na výkon niektorých úloh svojej práce (.pdf, s. 4). Je pravdou, že podla Obchodného registra figuroval vo firme PRODEST spol. s. r.o., ci v dvoch dalších firmách, kde bol zapísaný aj taliansky rodák Antonino Vadala, ktorý, ako uvádza Denník SME, má prepojenie na mafiánsku skupinu z Kalábrie, co naznacujú aj telefonáty medzi ním a regionálnym bossom 'Ndranghety Francescom Zindatom, ktoré zachytila talianska polícia. Kedže Beblavý nesprávne uviedol, že Jasan sa stal tajomníkom Bezpecnostnej rady, pretože mal bezpecnostnú previerku, výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Viliam Jasan mal údajne previerku Národného bezpecnostného úradu (NBÚ) na stupni prísne tajné. Zdrojom tejto informácie bol Lubomír Galko, následne pri tlacovej besede den po vražde Jána Kuciaka aj premiér Robert Fico spomenul, že Viliam Jasan má tento typ bezpecnostnej previerky, ktorá je momentálne otvorená. Evidencia oprávnených osôb pre spôsob utajenia Prísne tajné, ktorú je podla zákona c. 215/2004 Z.z. NBÚ povinné viest, nie je verejne prístupná.

V svojom poslednom clánku, ktorý už nemohol dokoncit, Ján Kuciak poukázal aj na to, že Viliam Jasan mal blízko k talianskej mafii. V rokoch 1995 až 2010 Jasan vlastnil súkromnú firmu PRODEST spol s.r.o., ktorú následne naplno prebral jeho syn, Slavomír Jasan. Ten, v roku 2016 posunul firmu Pietrovi Catroppovi, Antonínovi Vadalovi a Marekovi Švingálovi. Druhé prepojenie medzi Slavomírom Jasanom a Vadalom sa preukázal u firmy AVJ REAL s.r.o., ktorej štatutárom je Slavomír Jasan. Na tejto firme majú polovicný podiel dve firmy. Konkrétne ide o firmu CREDIT ROYAL s.r.o., ktorej štatutárom je Antonino Vadala a 50 % podiel vlastní firma už vyššie zmienený PRODEST. Na základe týchto údajov z verejne dostupných zdrojov môžeme potvrdit, že Viliam Jasan zdielal isté firmy spolu aj s Antoninom Vadalom. 

Ako o tom informoval aj portál Aktuality.sk konocom februára 2018 "Hlavná štátna radkyna Mária Trošková a šéf krízového manažmentu a bezpecnosti štátu na Úrade vlády (ÚV) SR Viliam Jasan opúštajú až do vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej svoje pozície na Úrade vlády SR."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2018
success
error