DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

My sme naopak, prostredníctvom poslaneckého návrhu, navrhli v súčasnosti návrh zákona tak, aby súčasný systém, ktorý funguje, ktorý sa predlžuje vek odchodu do dôchodku, tak, aby bol zrozumiteľnejší a jasnejší a jednoducho, aby sa to počítalo nie v dňoch, ale zaokrúhlene v mesiacoch.

Kedy pôjdeme do dôchodku? - 28.05.2018
Pravda

Návrh zákona, o ktorom hovoril Ivan Švejna, je návrh poslancov NR SR z 24. mája 2018, konkrétne Irény Sárközy, Edity Pfundtner, Tibora Bastrnáka a Ladislava Balódiho na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Podľa dôvodovej správy je jedným z cieľov predloženého zákon aj zvýšenie zapamätateľnosti dôchodkového veku, a preto sa dôchodkový vek určuje na roky a mesiace." Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dôvodová správa okrem uvedeného uvádza, že zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení od roku 2012 v § 65a definuje mechanizmus automatického rastu dôchodkového veku. Tento mechanizmus od roku 2017, kedy nadobudol účinnosť, naviazal zvyšovanie dôchodkového veku osôb, ktoré v príslušnom roku dosahujú referenčný vek, na rast strednej dĺžky života, spoločne pre mužov a ženy, zistený v rámci referenčných období. Samotný mechanizmus je však navrhnutý tak, že vek odchodu do dôchodku upravuje vždy len na jeden rok dopredu. V praxi to napríklad znamená, že 60 ročný človek ešte stále nevie, kedy bude môcť ísť do dôchodku. Poistenci tak nemajú istotu presne a vopred stanového dôchodkového veku a nemôžu tak plánovať svoje dôležité životné rozhodnutia. Zároveň súčasné právne znenie zákona v § 65a určuje dôchodkový vek na roky a dni, čo je ťažko zapamätateľný údaj. Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení zvyšuje transparentnosť, prehľadnosť a zrozumiteľnosť dôchodkového systému tým, že vek odchodu do dôchodku má byť známy 5 rokov dopredu."

Dátum zverejnenia analýzy: 27.05.2018
success
error