DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pretože dnes sme na úrovni asi 79 % (životná úroveň EÚ, pozn.).

Strana Smer-SD mení stratégiu - 30.04.2018
Neoveriteľné

Výrok hovorí o úrovni životnej úrovni na Slovensku. Za indikátor životnej úrovne možno považovať HDP na obyvateľa vyjadrený v parite kúpnej sily. Tento indikátor používa aj Poštová banka na meranie životnej úrovne. Podľa údajov Eurostatu za rok 2016, dosiahlo HDP Slovenska na obyvateľa 77 % z priemeru krajín EÚ. Údaje z roku 2017 ešte nie sú dostupné. Hodnota 79 % je uvedená v článku Trend z augusta 2017, avšak bez uvedenia zdroja. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Inštitút finančnej politiky v januári 2018 informoval, že Slovensko sa aj naďalej približuje k európskej ekonomike, aj keď pomalším tempom. Tieto tvrdenia narážajú na výsledky Eurostatu, podľa ktorých Slovensko už niekoľko rokov v približovaní sa k európskej ekonomike stagnuje. Inštitút finančnej politiky uviedol: "Vidíme to na rozdiele v reálnych rastoch hrubého domáceho produktu (HDP) medzi Slovenskom a EÚ, respektíve eurozónou. Stagnácia konvergencie na úrovni 77 percent priemeru EÚ-28 je iba výsledkom štatistickej nedokonalosti merania cenovej hladiny cez paritu kúpnej sily (PKS). V strednodobom horizonte by sa dynamika PKS mala zosúladiť s deflátorom HDP."

Druhým ukazovateľom môže byť Index ľudského rozvoja (HDI), ktorý porovnáva štáty sveta na základe údajov chudoby, gramotnosti, vzdelania, priemernej dĺžky života, pôrodnosti a ďalších kritérií. HDI vypracúva Organizácia spojených národov (OSN) a používa sa na meranie potenciálnej prosperity. Za rok 2016 sa Slovensko umiestnilo na 40. mieste spomedzi 188 krajín sveta (.pdf, s.198).

Podľa neziskovej organizácie The Social Progress Imperative, ktorá od roku 2012 skúma 50 ukazovateľov kvality života po celom svete, sa život na Slovensku postupne zlepšuje. Podľa ich Indexu sociálneho rozvoja 2017 sa Slovensko umiestnilo na 30. mieste (spomedzi 128 krajín sveta) so skóre 80,22 bodov. Zaradilo sa tak do kategórie krajín s vysokým sociálnym rozvojom (.pdf, s. 4).

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2018
success
error