DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Na tú prácu, ktorú vykonávala, na tú mala (Mária Trošková, pozn.) príslušný stupeň bezpečnostnej previerky.

Strana Smer-SD mení stratégiu - 30.04.2018
Neoveriteľné

Výrok Roberta Fica obsahuje dve tvrdenia. Jednak Fico odkazuje na prácu Márie Troškovej a okrem toho tvrdí, že na výkon svojho povolania mala Trošková dostatočný stupeň bezpečnostnej previerky. Presný opis práce, ktorú vykonávala, je neprístupný, respektíve ani vládni politici sa nevedeli zhodnúť, na akej pozícii pracovala. Odmeňovaná mala byť podľa tabuľkovej pozície hlavnej štátnej radkyne. Verejnosti takisto nie je známa informácia, či a aký stupeň bezpečnostnej previerky mala Troškova. Podľa vlastných slov sa "Národný bezpečnostný úrad z dôvodu zákonnej prekážky ku konkrétnym bezpečnostným previerkam nevyjadruje". Preto výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Po prevalení prepojenia Troškovej s talianskymi podnikateľmi z východného Slovenska, ktorí majú byť napojení na taliansku mafiu, sa Trošková rozhodla až do vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice odísť zo svojej funkcie.

Ešte v máji 2016 sa hovorilo o tom, že Trošková bola povýšená na hlavnú štátnu radkyňu. V marci 2018 sa vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák vyjadril, že Trošková pracovala na Úrade vlády len ako sekretárka a hlavná štátna radkyňa predstavovala platovú triedu, nie funkciu Troškovej. Často bola v médiách označovaná aj ako o asistentka Roberta Fica. Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka vyšiel najavo fakt, že Trošková sa zúčastňovala na rokovaniach s európskymi lídrami, ako napríklad s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou alebo predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. 

28. februára Ľubomír Galko z SaS vyhlásil, že "Mária Trošková nemá bezpečnostnú previerku druhého, tretieho alebo štvrtého stupňa". Skutok označil za veľké zlyhanie Národného bezpečnostného úradu alebo Slovenskej informačnej služby. Informáciu, či Trošková skutočne nemá bezpečnostnú previerku, nemôžeme potvrdiť nakoľko údaje, ktoré by toto tvrdenie vyvrátili alebo potvrdili, nie sú prístupné. 

Ak Mária Trošková bola skutočne len sekretárka na úrade predsedu vlády, v tom prípade bezpečnostnú previerku zrejme nepotrebovala. Avšak nakoľko bolo dokázané, že sa zúčastňovala na rokovaniach s európskymi politickými elitami, je diskutabilné, či bezpečnostnú previerku vyššieho stupňa mala mať alebo nie.

Podľa článku denníka Sme Trošková potrebovala mať bezpečnostnú previerku pri stretnutí s Angelou Merkelovou. Ich tvrdenie vychádza z internej smernice Úradu vlády, ktorá označuje poznatky získané pri organizovaní zahraničných delegácií ako „vyhradené“. Opačné stanovisko zaujala NBÚ, ktorá tvrdí, že rokovanie s Merkelovou nezahŕňalo žiadne utajované skutočnosti, a preto nevidí problém v prítomnosti Márie Troškovej na rokovaní s nemeckou kancelárkou.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2018
success
error