DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

... že hneď potom, ako sa objavila informácia o vražde dvoch mladých ľudí, my sme nekomunikovali. My sme si mysleli, že je správne nechať orgány činné v trestnom konaní pracovať s tým, že by mohli prísť s nejakým výsledkom.

Strana Smer-SD mení stratégiu - 30.04.2018
Zavádzajúce

Robert Fico svojím výrokom chce poukázať na situáciu tesne po objavení mŕtvych tiel Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy niektoré opozičné strany a médiá začali obviňovať vládnu stranu SMER-SD zo spojitosti s vraždou. Expremiér a poslanec Robert Fico v relácii tvrdil, že na útoky opozície a médií nereagovali. Ak sa pozrieme na udalosti počas prvého týždňa po objavení zavraždených tiel, došlo ku komunikácii či už zo strany predsedu strany Roberta Fica alebo niektorých poslancov, napríklad Ľuboša Blahu. Toto síce môže byť považované za logickú obranu voči obvineniam, nekorešponduje to ale s tvrdením Roberta Fica a rozhodli sme sa preto označiť jeho výrok za zavádzajúci.
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára vo večerných hodinách. Ich mŕtve telá našla polícia v ich dome vo Veľkej Mači v nedeľu 25. februára. Niekoľkí opoziční politici a aj médiá začali po vražde požadovať vyvodenie politickej zodpovednosti za smrť dvoch mladých ľudí. Igor Matovič označil bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara za zodpovedných z vraždy. Robert Fico krátko na to na brífingu uviedol: "Smrť sa stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým chce opozícia vyhnať do ulíc ľudí a získať moc. Už niekoľkokrát sa o to pokúšala. Od roku 2006 nebola schopná vyhrať žiadne parlamentné voľby." Robert Fico na adresu Ľubomíra Galka, Igora Matoviča a Richarda Sulíka takisto doplnil: "Je mi hrozne smutno, že sa do roly ochrancov novinárov stavia človek, ktorý ich nechal odpočúvať, daňový podvodník a na zákonnosť a zodpovednosť vyzývy užívateľ drog." Robert Fico ďalej obvinil Andreja Kisku po jeho mimoriadnom vystúpení vo vysielaní RTVS dňa 4. marca, že jeho prejav ho šokoval a bol napísaný zahraničí. Negatívne na adresu opozície sa niekoľko dní po vražde vyjadril aj poslanec za stranu SMER-SD a súčasne jeden z najaktívnejších poslancov na Facebooku Ľuboš Blaha: "Keď vidím, ako sa Nicholsonová priživuje na smrti človeka, je mi z nej normálne nevoľno... Ako môžu takto zneužívať obete zločinu? Veď z toho až zimomriavky naskakujú, akí sú neľudskí a cynickí!" Blaha pokračoval aj ďalej: "Ján Kuciak je pre nich len nástroj na politický boj. Nástroj, ktorý bezohľadne využívajú ako nejaký propagandistický leták. Mladého človeka, ktorý zomrel. Mne je z opozície normálne zle. Ak týchto ľudí bude niekto voliť, myslím si, že má vážny morálny problém."

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2018
success
error