SMER-SD
... a všetci moji kolegovia (z EÚ, pozn.) pretože dnes sa ukázalo, že sankcie voči Ruskej federácii dospeli akurát k tomu, že v oblastiach, kde Ruská federácia nebola sebestačná, už teraz sebestačná je.
Sankcie voči Ruskej federácie boli uvalené v roku 2014 po anexii polostrovu Krym a podporovaní povstalcov na východe Ukrajiny. V tom istom roku Rusko zakázalo dovoz potravín z krajín Európskej únie a Spojených štátov amerických. Premiér Medvedev si od tohto kroku sľuboval lepšiu poľnohospodársku sebestačnosť Ruska a zvýšenú podporu ruských farmárov. Ako ukazujú prieskumy, potravinová sebestačnosť Ruska sa od roku 2014 skutočne zvýšila. Výrok teda hodnotíme ako pravdivý. Zároveň však dodávame, že podľa viacerých expertov sa od uvalenia embarga v Rusku zvýšila cena a zhoršila kvalita potravín.
Ruské ministerstvo poľnohospodárstva v auguste 2017 vyhlásilo, že od zákazu dovozu potravín z EÚ a USA sa import potravín znížil zo $43 biliónov na $25 biliónov dolárov. Naopak, poľnohospodárska produkcia sa zvýšila o 11 %. Podľa ruského štátneho štatistického úradu Rosstat sa zvýšená produkcia týka hlavne potravín, na ktoré bolo uvalené embargo. Ruské spoločnosti tak za rok 2016 vyprodukovali o 17,5 % viac hovädzieho mäsa ako v roku 2014. Produkcia bravčového mäsa sa mala zvýšiť až o 30,6 %, produkcia hydiny o 11,9 %, mrazenej zeleniny o 31,6 %, mlieka o 5,8 % a syra o 20,2 %.
Potravinová sebestačnosť je dlhodobým cieľom ruskej vlády. V roku 2012 bol stanovený štátny program pre rozvoj poľnohospodárstva pre roky 2013-2020, ktorý si za cieľ stanovil aj zvýšenú produkciu potravín na domácej pôde a menšiu závislosť od zahraničných dodávateľov (.pdf, s. 13).