DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

V Európskej únii reagovali štáty rôznym spôsobom. Niektoré vyhosťovali diplomatov, iné nespravili vôbec nič. My sme sa zapojili do takej tej strednej cesty, kompromisnej cesty, že sme si povolali na konzultácie veľvyslanca Slovenskej republiky z Moskvy (...).

Slovensko vo svete - 16.04.2018
Pravda

Veľká Británia 14. marca 2018 pristúpila k vyhosteniu 23 ruských diplomatov z dôvodu otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa na jej území, z čoho obvinila Rusko. Rusko reagovalo vyhostením rovnakého počtu britských diplomatov. Zo solidarity k Veľkej Británii pristúpili k vyhosteniu ruských diplomatov aj USA, Kanada, niektoré štáty EÚ, ako aj niektoré ďalšie štáty. Ich prehľad ku 31. marcu 2018 zverejnila spravodajská stanica BBC. 19 štátov EÚ vyhostilo aspoň jedného ruského diplomata. Diplomatických krokom Bulharska, Luxemburska, Malty, Slovenska a Slovinska nebolo vyhostenie ruských diplomatov, ale povolanie svojich diplomatov z Ruska na konzultácie. Rakúsko, Portugalsko, Cyprus a Grécko zatiaľ neplánujú pristúpiť k žiadnym diplomatickým krokom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Britské médiá 5. marca 2018 informovali, že bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra sú v britskej nemocnici v kritickom stave po tom, čo sa dostali do kontaktu s "neznámou látkou". 12. marca 2018 sa britská premiérka Theresa May vyjadrila, že za otravou s najväčšou pravdepodobnosťou stojí Moskva, ktorá na otravu použila druh nervovoparalytickej látky s názvom "novičok". Vyšetrovatelia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) 12. apríla 2018 potvrdili zistenia britských vyšetrovateľov o totožnosti nervovoparalytickej látky. Nepotvrdili však, odkiaľ táto látka pochádza. Rusko obvinenia odmieta a podozrieva z útoku na Sergeja Skripaľa britskú tajnú službu.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.04.2018
success
error