DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...pán prezident mal problém s Jožom Rážom.(...) určite nemá skúsenosti s bezpečnosťou, to by nebol až taký problém, jedine je problém, že bol prepojený na pána Kaliňáka.

Danko a Kollár v RTVS - 26.03.2018
Pravda

Jozef Ráž bol nominovaný na post ministra vnútra počas tvorby vlády Petra Pellegriniho, potom ako podala demisiu predošlá vláda pod vedením Roberta Fica. Cieľom tejto nominácie bolo navrhnúť na túto pozíciu človeka ktorý nebol súčasťou strany Smer - SD. Prezident Andrej Kiska odmietol návrh vlády na základe informácie, že Jozef Ráž mal pravdepodobne kontakt s bývalým ministrom vnútra, Robertom Kaliňákom. Ešte v deň nominácie sa objavila na portále plusky fotografia z roku 2011 na ktorej sú spoločne obaja odfotený počas oslavy 40tich narodenín Roberta Kaliňáka. Taktiež Jozef Ráž priznal v rozhovore s Denníkom N, že sa poznajú vďaka motorkám. Andrej Kiska počas vyjadrenia, kde ohlásil, že odmietne návrh vlády, explicitne nepovedal ani jedno z mien, ale podotkol, že posledné čo potrebujeme je riešiť kto bol na koho oslave narodenín alebo na motorkách. Preto považujeme tento výrok za pravdivý.

Nakoniec Peter Pellegrini ustúpil prezidentovi Andrejovi Kiskovi a na post ministra vnútra navrhol Tomáša Druckera, doterajšieho ministra zdravotníctva. Prezident vymenoval novú vládu piatok 23. marca 2018.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2018
success
error