DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...za dva roky urobilo, pod naším vedením, PPA-čka obrovský pokrok k tomu, že jednak obstáli kritiku pri čerpaní tých fondov, ktoré naozaj pred svojim odchodom pán Jahnátek nazmluvnil a hrozilo tam strašne veľa vecí...

Danko a Kollár v RTVS - 26.03.2018
Pravda

PPA je skratka pre Poľnohospodársku platobnú agentúru, ktorá je rozpočtovou organizáciou zapojenou vzťahmi na rozpočet Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. PPA priamo spadá pod tento rezort a ako akreditovaný orgán štátnej správy zabezpečuje administratívnu činnosť pri poskytovaní podpory, napr. v poľnohospodárstve, potravinárstve či pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka. V poslednom období je PPA terčom kritiky v súvislosti s rozdeľovaním eurofondov na východnom Slovensku. Keďže kritika na spôsob rozdeľovania eurofondov smeruje na obdobie 2015 až 2016, kedy po nástupe novej ministerky Gabriely Matečnej došlo k personálnym zmenám, označujeme výrok ako pravdivý.

Ministerkou rezortu je v súčasnosti Gabriela Matečná, nominantka strany SNS, ktorá nahradila Ľubomíra Jahnátka po parlamentných voľbách v marci 2016. Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky vo svojej správe za rok 2016 (.pdf, s. 26) uviedol, že Slovenská republika patrí v EÚ dlhodobo medzi najhoršie členské štáty z pohľadu kontrahovania finančných prostriedkov rozpočtu EÚ. V správe sa ďalej uvádza: "Na základe vykonanej kontroly v subjekte Pôdohospodárska platobná agentúra na vzorke hodnotených Žiadostí o nenávratný finančný príspevok kontrolná skupina NKÚ SR nenadobudla primerané uistenie o tom, že vo fáze odborného hodnotenia bol zabezpečený jednotný, odborný, objektívny a transparentný prístup v súlade s európskymi princípmi. Najviac kontrolou zistených nedostatkov bolo v oblasti procesných nastavení. Výsledky kontroly ukázali, že absentovali manuály pre hodnotiteľov, neboli organizované žiadne školenia k odbornému hodnoteniu..." Hovorca agrorezortu Vladimír Machalík po zverejnení výročnej správy sa vyjadril, že výsledky auditu sa týkajú obdobia pred nástupom súčasného vedenia rezortu a PPA. Bývalý minister Ľubomír Jahnátek poukazuje na pochybenia pod aktuálnym vedením rezortu. Gabriela Matečná po svojom nástupe vymenila vedenie PPA a zo 14 ľudí zostali vo vedení len traja. Ministerka pôdohospodárstva dala takisto pokyn na okamžité ukončenie pracovného pomeru s výkonným riaditeľom Ľubomírom Partikom. Vo vedení PPA je v súčasnosti na čele Ing. Juraj Kožuch, PhD.

Európska komisia ešte začiatkom marca 2018 poslala list Poľnohospodárskej platobnej agentúre so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívanie fondov EÚ v oblasti poľnohospodárstva. Podozrenia Európskej komisie sú založené na zisteniach zavraždeného novinára Jána Kuciaka, podľa ktorého mali Taliani na východnom Slovensku čerpať štedré dotácie od PPA na pôdu v rokoch 2015 a 2016. V čase vyplácania dotácií Európskej únie bol ministrom rezortu Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD). Kritika na adresu PPA však naďalej prichádza a prípad zatiaľ neutícha. V priebehu minulého týždňa vyzvala na vyšetrenie podvodov s eurofondami aj osem členná skupina poslancov Európskeho parlamentu z politickej skupiny Zelení/Európska slobodná aliancia. Prípad bude vyšetrovať Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). S podozreniami zo zlyhávajúceho systému čerpania eurofondov v pôdohospodárstve prišlo aj hnutie OĽANO, ktoré poukázalo na kauzu Babindol. 

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2018
success
error