DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Daňový bonus pre ľudí, ktorý sme zaviedli (navrhli, pozn.), za SaS, OĽaNO-NOVA, drvivá väčšina poslancov, drvivá väčšina poslancov to odignorovala a následne, o pár týždňov nato, dali absolútne podobný zákon, (...).

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Pravda

8. februára 2017 sa v NR prerokovával návrh, ktorým by sa menil zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ktorý vyšiel z dielne poslancov K-ĽSNS. Navrhovali, aby bola výška daňového bonusu závislá od počtu vyživovaných detí. V máji 2017 priniesli návrh na zmenu toho istého zákona aj opozičné poslankyne hnutia OĽaNO- NOVA Erika Jurinová a Anna Verešová. Podľa ich návrhu bol daňový bonus na Slovensku taktiež odstupňovaný, teda mal by závisieť od počtu detí. Vo februári 2018 sa pri hlasovaní o návrhu zákona zo strany ĽSNS väčšina opozičných poslancov zdržala, väčšina poslancov OľaNo nebola ani prítomná. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Návrh zákona, ktorý predložili poslanci ĽSNS Marian Kotleba, Milan Uhrík a Martin Beluský hovoril, aby priemerná slovenská rodina, ktorá má 3 deti a kde rodičia zarábajú priemernú mzdu, neplatila prakticky žiadnu daň z príjmu. Takáto rodina by si na základe tohto návrhu zákona oproti súčasnému stavu mala prilepšiť takmer o 107 eur mesačne. Navrhovali, aby výška daňového bonusu pri jednom dieťati zostala približne na súčasnej úrovni, pri dvoch deťoch by si rodina oproti súčasnosti polepšila o zhruba 21 eur. Pri troch deťoch by si rodina oproti súčasnosti polepšila o zhruba 107 eur a pri štyroch deťoch by si rodina oproti súčasnosti polepšila o zhruba 128 eur. Daný návrh však v NR neprešiel, keďže za hlasovalo iba 25 poslancov, proti bolo 36 a zdržalo sa až 56 poslancov. 

Rovnako neprešiel ani návrh tohto zákona, ktorý do NR predložili poslankyne hnutia OĽaNO- NOVA Erika Jurinová a Anna Verešová. Navrhovali "aby bol daňový bonus „odstupňovaný“ v závislosti od toho, či má daňovník jedno dieťa, dve deti alebo tri a viac detí za podmienky, že s ním žijú v spoločnej domácnosti. Konkrétne vyjadrené v číslach by to znamenalo, že ak by v roku 2018 bola výška životného minima rovnaká ako v roku 2017, daňovník by si mohol uplatniť daňový bonus vo výške 21,41 eur na prvé dieťa, 42,82 eur na druhé dieťa a 64,23 eur na tretie a každé ďalšie dieťa mesačne, t. j. pri troch deťoch by si daňovník mohol znížiť daň z príjmov o ďalších 64,23 eur mesačne, resp. 770,76 eur ročne" (.doc, s. 1).

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error