DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

...v Banskej Bystrici, kde nemal problém (OľaNo, pozn.), spolu so Smerom-SD, podporiť toho istého kandidáta (Jána Luntera, pozn.) (...).

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Pravda

Marian Kotleba mal pri vyslovení výroku na mysli Jána Luntera, nezávislého kandidáta na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Lunter, ktorý bol vo voľbách v novembri 2017 súperom práve Mariana Kotlebu, napokon zvíťazil a stal sa súčasným predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja. Jána Luntera, ktorý v predvolebných prieskumoch dosahoval najvyššie preferencie, oficiálne podporila aj strana Smer-SD. Podporu mu pred voľbami vyjadrilo aj hnutie OľaNO. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podporu strany Smer-SD nezávislému občianskemu kandidátovi Jánovi Lunterovi oznámil podpredseda strany Peter Pellegrini v auguste 2017, počas mimoriadneho brífingu v krajskej centrále strany. Strana pri podporení Luntera brala do úvahy preferencie, ktoré nahrávali Lunterovi, jeho životný príbeh, volebný program a hodnoty, ktoré zastáva. Strana Smer-SD považovala za najdôležitejšie to, aby bol podporený kandidát s najväčšími šancami poraziť Mariana Kotlebu. Peter Pellegrini okrem iného povedal: "Voľby župana v Banskobystrickom kraji musia byť súbojom medzi dobrom a zlom, súbojom medzi hodnotami a tradíciami proti tým, ktorí po hodnotách a tradíciách šliapu."

Oficiálnu podporu vyjadrilo aj hnutie OľaNO. Strana podporu odargumentovala tým, že Ján Lunter mal ako jediný demokratický kandidát šancu poraziť bývalého predsedu Mariana Kotlebu. Líder OĽaNO Igor Matovič naznačil podporenie Jána Luntera vo voľbách ešte v januári 2017, sedem mesiacov pred podporou oznámenou zo strany Smer-SD.

Na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja kandidovalo celkom 17 záujemcov, volieb sa zúčastnilo len osem. Najviac favorizovanú štvoricu tvoril práve Lunter, kandidát SaS Martin Klus, Stanislav Mičev a Marian Kotleba. Klus a Mičev sa nakoniec rozhodli vzdať sa kandidatúry v prospech Jána Luntera. Takto za nezávislým Lunterom stála široká škála podporovateľov: Smer-SD, Most-Híd, OĽaNO, SaS, KDH, SNS, OKS a ďalšie subjekty.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error