DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...Jánko Kuciak robil pre veľkú spoločnosť, ktorá má nadnárodný charakter a má svoje pobočky po celom svete, takže to, že sa to rozhorelo do celého sveta, je dosť pochopiteľné, lebo som videl napríklad aj veľké transparenty na obrovskej budove v Nemecku, na #AllForJan, (...).

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Pravda

Spravodajský portál Aktuality.sk, pre ktorý zavraždený novinár Ján Kuciak písal, patrí do online portfólia spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., ktorá je najväčším vydavateľským domom na Slovensku. Od roku 2010 Ringier Axel Springer Slovakia patrí do mediálnej skupiny Ringier Axel Springer Media AG, ktorá je okrem Slovenska aktívna aj v Poľsku, Srbsku a Maďarsku. Správy o vražde publikovali svetové médiá, niektoré sa naďalej venujú aj správam o vyšetrení a o zistených prepojeniach. Keďže vražda novinára je v v európskych krajinách mimoriadna záležitosť, tento smutný prípad sám o sebe vzbudil pozornosť, čoho je dôkazom aj návšteva delegácie Európskeho parlamentu. Hashtag #AllforJan sa stal virálnym a slúži aj na vyjadrenie súcitu, spolupatričnosti. Tento nápis bol vyvesený aj na budove spoločnosti Ringier Axel Springer v Berlíne. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Hlavným dôvodom zvýšenej pozornosti zahraničných médií venovanej prípadu vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je možný dôvod tejto vraždy a teda práca novinára. Zahraničné média odsúdili tento čin ako útok na slobodu slova, Transparenty s hashtagom #AllforJan  sa objavilli napríklad aj v nemeckom Berlíne, ako to spomenul Kollár, na budove Axel Springer Haus, ktorá je budovou spoločnosti Ringier Axel Springer. Tento prípad získal aj veľkú pozornosť zo strany popredných politikov Európskej únie, čo bolo zreteľné aj z diskusie, ktorá sa o tejto téme viedla na pôde Európskeho parlamentu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error