DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

...médiá ako keby zabúdali vždy povedať to, že tie protesty, ktoré tu dnes máme, tak boli už aj väčšie v histórii, nedávnej histórii Slovenskej republiky, v roku 2015 bol národný pochod za život v Bratislave, kde omnoho viac ľudí manifestovalo za ochranu života nenarodených detí, za sprísnenie potratovej politiky a podobné veci.

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Nepravda

Marián Kotleba vo svojom výroku tvrdí, že v septembri 2015 sa II. Národného pochodu za život zúčastnilo viac ľudí ako na súčasných protestoch Postavme sa za slušné Slovensko. Ako uvádza web Pochodu za život, tejto udalosti sa odhadom zúčastnilo 70 000 – 85 000 ľudí, avšak tento pochod sa uskutočnil v daný deň iba v Bratislave, ktorá sa tak stala spádovým miestom pre účastníkov z celého Slovenska. Súčasné protesty, v rámci ktorých ľudia žiadali vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej za účasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú, dôveryhodnú vládu, sa uskutočňovali vo viacerých slovenských a zahraničných mestách. Najväčšie protesty boli 9. marca 2018, kedy sa zapojilo takmer 50 slovenských miest a mnoho zahraničných metropol a zúčastnilo sa ho dokopy okolo 120- tisíc ľudí. V Bratislave to bolo okolo 60- tisíc, čo je síce menej, ako bolo priamo v Bratislave protestujúcich na pochode za život v roku 2015, avšak pri protestoch v marci 2018 sa zhromaždenia uskutočňovali vo viacerých mestách na rozdiel od roku 2015, kedy bol jediný pochod v Bratislave. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.


20. septembra 2015 sa v Bratislave uskutočnil II. Národný pochod za život, ktoré sa zúčastnilo 70 000 – 85 000 ľudí všetkých vekových kategórií, prevažne však mladých rodín s deťmi. Podľa oficiálnej stránky cieľom pochodu za život bolo vyjadrenie žiadosti po spoločenskej zmene, ktorá by sa prejavila v ochrane života každého človeka a nesúhlasu so všetkými formami potierania ľudskej dôstojnosti a útokmi proti ľudskému životu, zvlášť počas prenatálneho vývinu človeka. Pochod za život sa uskutočnil aj dva roky predtým - v roku 2013 v Košiciach, kde mal byť počet účastníkov medzi 70-80 000. 

V rámci protestov Postavme sa za slušné Slovensko iba 9. marca 2018 vyšlo do ulíc na Slovensku a v zahraničí viac ako 120-tisíc ľudí, pričom protesty sa uskutočnili v priebehu štyroch týždňoch už štyrikrát. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error