DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...nikde za 26 rokov v Európe sa nebol zavraždený, alebo v strednej Európe nebol zavraždený novinár za prácu

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Pravda

Prehľadnú analýzu vrážd novinárov v súvislosti s ich prácou ku ktorým došlo v Európe zverejnil na svojom portáli dennikn.sk. Z analýzy vyplýva, že v Európe došlo k vraždám novinárov za posledných 26 rokov. Najznámejším prípadom z nedávneho obdobia je vražda poprednej maltskej blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá obviňovala tamojšiu vládu z korupcie. Zahynula 16. októbra 2017 po tom, ako jej automobil explodoval. Ako ale vyplýva z analýzy, v strednej Európe nebol za 26 rokov zavraždený novinár v súvislosti s jeho prácou. Ak hodnotíme výrok Igora Matoviča po jeho oprave, t.j. že nebol zavraždený novinár za prácu za posledných 26 rokov v strednej Európe, môžeme ho označiť za pravdivý.

Ako informuje spomínaný článok, posledný známy prípad vraždy novinára v súvislosti s jeho prácou v strednej Európe sa stal v Česku v roku 1992. V apríli toho roka zabili novinára Václava Dvořáka, ktorého útočník zastrelil v jeho dome. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania za vraždou stál kontroverzný podnikateľ František Mrázek. Dvořák o ňom zbieral informácie, ktoré dával ďalším novinárom, čo ich uverejňovali v médiách.

Napriek tomu, že oficiálne sa na Slovensku za posledných 26 rokov nestala podobne motivovaná vražda novinára, prípady nezvestných novinárov sú známe. Posledným takýmto prípadom je zmiznutie editora Hospodárskych novín Miroslava Pejka, ktorý zmizol za zatiaľ nevyjasnených okolností v marci 2015. Druhým, o niečo starším prípadom, je zmiznutie investigatívneho novinára Pavla Rýpala z apríla 2008.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error