DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

...my (ĽSNS, pozn.) sme hlavne dlhšie neboli v žiadnej televíznej debate, v žiadnej diskusii (...) Kým napríklad strana Smer-SD bola vo Vašej tejto relácii O päť minút dvanásť, za posledné volebné obdobie 61-krát, Sloboda a Solidarita 40-krát, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 39-krát, Slovenská národná strana 24-krát, Most-Híd 24-krát, SME RODINA - Boris Kollár 17-krát, tak my sme boli raz.

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Nepravda

Výrok odkazuje na účasť politických strán na politických diskusiách v poslednom volebnom období. Podľa našich výpočtov sa strana ĽSNS zúčastnila relácii O 5 minút 12 raz v období od 20. marca 2016 do 11. marca 2018. Strana SMER-SD sa v tom istom období zúčastnila 55-krát, SNS 24-krát, OĽaNO 31-krát, SaS 40-krát, MOST-HÍD 24-krát, Sme rodina 17-krát. Pomerné zastúpenie strán v relácií O 5 minút 12 je podobné aj s ostatnými politickými reláciami. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Podľa dostupných štatistických údajov z Newton media sa v období od 5. marca 2016 do 29. decembra 2016, teda počas tretej vlády Roberta Fica, najviac politických diskusií zúčastnil práve Robert Fico. Sledované politické diskusie zahŕňali relácie O 5 minút 12, V politike, Sobotné dialógy, Na telo a Naživo s Braňom Závodským. Robert Fico sa v tomto období zúčastnil celkovo 19 diskusií, za ním nasledovali Richard Sulík a Andrej Danko, obaja s účasťou na 16 diskuiách a na treťom mieste bol Béla Bugár s 12 účasťami. Rovnako ako pri porovnaní účasti predstaviteľov politických strán na politických diskusiách tak aj pri pohľade na jednotlivé strany sa najviac diskusií zúčastnila strana SMER-SD, nasledovala Sas, SNS, OĽaNO, Most-Híd, Sme rodina, Sieť, NOVA, KDH, ĽS-NS, SDKÚ-DS a SMK.  

Pri pohľade na účasť politických strán vedie strana SMER-SD s účasťou na 94 diskusiách, strana SaS sa zúčastnila 64 diskusií, SNS a jej nominanti sa zúčastnili 43 diskusií, OĽaNO sa zúčastnilo 41 diskusií, Most-Híd sa zúčastnil 34 diskusií, Sme rodina sa zúčastnila 17 diskusií, Sieť sa zúčastnila 14 diskusií, Daniel Lipšic ako reprezentant strany NOVA sa zúčastnil 7 diskusií, KDH sa zúčastnilo 5 diskusií, ĽSNS sa zúčastnilo 2 diskusií, SDKÚ-DS sa zúčastnilo 2 diskusií a SMK sa zúčastnilo jednej diskusie. Celkovo sa predstavitelia koalície zúčastnili nadpolovičnej väčšiny politických diskusií, 56% a opozícia sa zúčastnila 43%. Zvyšné 1% patrilo prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý sa v politických diskusiách prezentoval päťkrát. 

Výrok Mariana Kotlebu nadväzuje aj na sťažnsť ĽS-NS na RTVS z marca 2017. ĽSNS v nej obvinila RTVS, že účelovo ignoruje a cenzuruje ĽS Naše Slovensko. "Dôkazom ignorácie ĽS Naše Slovensko zo strany RTVS je aj fakt, že za posledný rok, t.j. od konania parlamentných volieb, nebol do relácie „O 5 minút 12“ pozvaný ani jeden náš zástupca. Celkovo bola od posledných parlamentných volieb (t.j. od 5. marca 2016) relácia „O 5 minút 12“ vysielaná 40-krát. Dokopy sa v nej prezentovalo 118 predstaviteľov parlamentných politických strán a 37 hostí z mimoparlamentných strán a hnutí. ĽS Naše Slovensko však za toto obdobie nedostala do relácie ani jednu pozvánku."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error