DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...za posledné dva roky, (...), najviac korupčných káuz malo SNS, (...).

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Zavádzajúce

Zrejme najväčšou korupčnou kauzou strany SNS za posledné 2 roky, t.j.odkedy je SNS vo vláde, je kauza prerozdeľovania eurofondov na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR pre ktorú abdikoval vtedajší minister Peter Plavčan. Okrem tejto kauzy podozrenia na netransparentné správanie sa týkajú aj Ministerstva obrany SR pod vedením ministra Petra Gajdoša. Poslankyňa za SaS nedávno poukázala na údajné prepojenie ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej na taliansku podnikateľskú skupinu z východu Slovenska počas jej pôsobenia v čele Slovenského pozemkového fondu. Tá ale tieto tvrdenia dôrazne odmieta. Strane Smer-SD môžeme pripísať v tomto volebnom období tri kauzy a to kauzu Bašternák, kauzu Bžán a najnovšie obvinenie bývalého ministra vnútra zo sabotáže prokurátorom Vasiľom Špirkom. Strana Most-Híd a jej členovia vlády v prebiehajúcom volebnom období nemali žiadnu medializovanú korupčnú kauzu. Nakoľko dôvodné podozrenia z korupčného správania sa týkajú viacmenej iba kauzy Bašternák a kauzy eurofondov môžeme označiť tento výrok za zavádzajúci.


Zrejme najväčšou korupčnou kauzou strany SNS za posledné 2 roky, t.j.odkedy je SNS vo vláde, je kauza prerozdeľovania eurofondov na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR pre ktorú abdikoval vtedajší minister Peter Plavčan.
Podozrenia z netransparentného správania sa v súčasnosti týkajú aj nákupu obrnených transportérov Ministerstvom obrany SR pod vedením ministra Petra Gajdoša. Zvláštny postup pri tomto najväčšom armádnom nákupe v ére samostatného Slovenska bol Peter Gajdoš vysvetľovať aj prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
S najnovším prípadom, ktorý vrhá tieň podozrenia na stranu SNS prišla opozičná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa snažila poukázať na údajné prepojenie Matečnej na taliansku podnikateľskú skupinu z východu Slovenska počas jej pôsobenia v čele Slovenského pozemkového fondu. Matečna takéto obvinenia odmietla a žiada od Lucie Ďuriš Nicholsonovej ospravedlnenie.

Strane Smer-SD môžeme v tomto volebnom období pripísať najmä tzv. kauzu Bašternák. Kauza sa týka bytového komplexu Five Star Residence v Bratislave, ktorý postavil podnikateľ Marián Kočner. Spoločnosť BL 202 podnikateľa Ladislava Bašternák v nej údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur v hotovosti a následne si uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur. Štát jej vratku DPH vyplatil napriek tomu, že existovali podozrenia z fiktívneho obchodu. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák podľa opozície kryl a nezabezpečil jej riadne vyšetrovanie. Robert Kaliňák čelil kvôli tejto kauze odvolávaniu v NR SR. Odvolávanie sa skončilo neúspechom.

Ďalśou kauzou, ktorú by sme mohli pripísať strane Smer-SD je kauza niekoľkomiliónovej odmeny pre advokáta Radomíra Bžána za vyhratý spor o gabčíkovskú elektráreň. Pôvodne mal za víťazstvo v spore za vyše 705 miliónov eur o gabčíkovskú elektráreň dostať desiatky miliónov. Po medializácii prípadu sa zástupcovia štátu - spoločnost MH Manažment - rozhodli znížiť prémiu na 17,6 milióna eur. V tomto prípade sa síce nejedná o kauzu s prívlastkom korupčná, avšak vyvolala v spoločnosti značne vášne predovšetkým v dôsledku medializovaných informácií o kontaktoch advokáta na ľudí blízkych vládnej strane Smer-SD.

Najnovším obvinením z korupčného správania, ktoré sa týka bývalých členov vlády za stranu Smer-SD prezentoval prokurátor Vasiľ Špirko, Ten zverejnil vážne podozrenia voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi z korupcie a podál na Kaliňáka trestné oznámenie za sabotáž.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error