DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

...predsedu Matoviča, ktorý je usvedčený z daňového podvodu, akurát, že skutok bol už premlčaný a nemôže byť potrestaný (...).

Remišová a Pellegrini v O5M12 - 13.03.2018
Zavádzajúce

UPRAVUJE K.

5. februára 2016 vtedajší premiér Robert Fico obvinil Igora Matoviča z daňového podvodu a zverejnil dokumenty z daňového úradu v Trnave, ktoré mali jeho tvrdenie podložiť. V novembri 2017 súvislosti s predajom Matovičej firmy regionPress začala polícia vyšetrovanie pre krátenie daní, k čomu malo dôjsť ešte v roku 2008. Podľa vyšetrovateľa Matovič nezahrnul príjem z predaja do daňového priznania, čím štátu vznikla škoda vyše 650-tisíc eur. Líder OľaNo obvinenia odmietol. 

Daňová kauza s Matovičom rezonovala  médiami a politickými udalosťami už v apríli 2017, ešte pred obvineniami polície v novembri 2017. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v apríli 2017 zastavil trestné stíhanie Igora Matoviča z dôvodu premlčania. Premlčacia doba uplynula podľa uznesenia vyšetrovateľa 30. októbra 2014. Igor Matovič ale odmietal ochranu premlčaním a žiadal vznesenie obvinenia, aby získal možnosť brániť sa na súde.
Na základe vyššie spomínaných obvinení polície je dnes kauza s Igorom Matovičom v štádiu vyšetrovania.

Obvinenia na Igora Matoviča z daňového podvodu sa zakladajú na vyšetrovaní polície, podľa ktorej hrozí pre Igora Matoviča vo veci zločinu skrátenia dane a poistného trest od sedem do 12 rokov. Hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl sa k vyšetrovaniu Igora Matoviča vyjadril v novembri 2017 nasledovne:"Predmetom vyšetrovania je úmyselné nezahrnutie príjmu z predaja podniku do daňového priznania k dani z príjmu fyzickej osoby, čím malo dôjsť k účelovému skráteniu dane z príjmu fyzických osôb za obdobie roka 2008 v celkovej výške najmenej 645 254,16 eur." 
Vyšetrovanie súvisí s predajom firmy Igora Matoviča regionPress v roku 2008. Igor Matovič mal po voľbách v roku 2010 previesť firmu na manželku a následne na vtedajšieho zamestnanca Pavla Vandáka. Ten mal byť v kauze údajným bielym koňom. Igor Matovič obvinenia z daňového podvodu rázne odmieta a vidí za tým odkláňanie pozornosti.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2018
success
error