Hlas
Viete, čo tam (v správe Európskej komisii, pozn.) je napísané? Že Slovensko prijalo v roku 2017 významné opatrenia, ktoré majú zvýšiť transparentnosť a efektivitu čerpania.
Správa Európskej komisie s názvom Správa o krajine - Slovensko 2018 bola vydaná 7. marca 2018. Dokument široko analyzuje a hodnotí najmä ekonomické činitele Slovenska za rok 2017. Venuje sa aj správe finančných prostriedkov EÚ, kde sa uvádza, že: "Úrad (Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, pozn.) zároveň inicioval zmenu zákona o EŠIF, aby sa umožnila prísnejšia verejná kontrola toho, ako sa prostriedky EÚ spravujú, a aby sa znížila miera byrokracie. V septembri 2017 bol predložený ďalší súbor opatrení na zlepšenie transparentnosti a boj proti korupcii, a to formou osobitného akčného plánu, ktorý zahŕňa zlepšené zoskupovanie a elektronický výber hodnotiteľov" (.pdf, s. 34). Komisia však stále poukazuje na pretrvávajúce problémy s transparentnosťou a ako jednu z príčin uvádza aj nedostatočnú politickú vôlu. Keďže správa nehovorí o významných pozitívnych opatreniach a upozorňuje na netransparentnosť, výrok hodnotíme ako zavádzanie.
Správa upozorňuje, že "Existujú jasné náznaky kumulatívneho pokroku v modernizácii verejného obstarávania, kde kľúčovými problémami zostávajú nedostatočná hospodárska súťaž a netransparentnosť a pocit, že dochádza ku korupcii, je stále silný. Všeobecnejšie možno konštatovať, že úsilie riešiť korupciu vo verejnom sektore bolo obmedzené a bránia mu inštitucionálne obmedzenia a zjavný nedostatok politickej vôle" (.pdf, s. 12).