DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

My (Vláda SR, pozn.) by sme si nikdy ale nedovolili komentovať vnútropolitické dianie v inej krajine (...).

Remišová a Pellegrini v O5M12 - 12.03.2018
Pravda

Výrok súvisí s vyjadreniami predsedu Európskej ludovej strany, Manfreda Webera, ktorý komentoval stav vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Weber upozornil, že má obavy z toho, ci príslušné slovenské orgány robia všetko pre to, aby prípad objasnili. Na oplátku mu Peter Pellegrini odkázal, aby sa venoval dianiu v Nemecku a nekomentoval situáciu na Slovensku. Vládni predstavitelia zo strany SMER-SD sa v súcasnej vláde (11. marec 2018) kriticky nevyjdroval k dianiu v iných krajinách. Napríklad v súvislosti s hrozbou prijatia zákonov v Polsku, ktoré by oslabovali demokraciu v krajine, Robert Fico prehlásil, že nebude komentovat dianie v iných krajinách. V minulosti premiér Fico kriticky komentoval dianie v Madarsku, v súcasnej vláde sa tak už nedialo. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

V súvislosti s komentovaním vnútropolitickej situácie v inej krajine sme našli dva výroky Roberta Fica z obdobia jeho prvej vlády. Prvý, z roku 2007, sa týkal Benešových dekrétov a vztahov s Madarskom. Robert Fico vtedy komentoval napätú vnútropolitickú situáciu v Madarsku slovami: „Tam môže bodovat len ten, kto sa zahranicnopoliticky prezentuje ako najväcší Madar. Premiér Ferenc Gyurcsány je pod obrovským tlakom extrémnych nacionalistov zo strany pána Viktora Orbána."

Druhý výrok, z roku 2010, súvisí s madarským návrhom zákona o dvojakom obcianstve. Tento zákon nahneval slovenských najvyššších predstavitelov, pretože umožnuje etnickým Madarom žijúcim v susedných krajinách Madarska získat madarské obcianstvo aj bez trvalého pobytu na území Madarska. Robert Fico komentoval tento pre slovensko kontroverzný zákon slovami"Ide o konflikt hodnôt medzi Slovenskom, ktoré má hlboké antifašistické tradície, a touto extrémistickou krajinou (Madarskom), ktorá exportuje svoj 'hnedý mor'." a  "Prijatie novely zákona o štátnom obcianstve naruší zásady priatelských susedských vztahov, z ktorých vyplýva povinnost konzultovat o záležitostiach, ktoré sa týkajú úcinku prijatej právnej normy na obcanov susedného štátu."


Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2018
success
error